LETA7 янв.

Pašvaldības gatavas atbalstīt vakcinēšanas pret Covid-19 procesu, bet gaida norādes

Pašvaldības dažādos veidos ir gatavas atbalstīt pēc iespējas plašāku vakcinēšanu pret Covid-19, liecina vietvaru pārstāvju paustais.

Jēkabpils mērs Aivars Kraps (LA) pauda, ka pašvaldība arī līdz šim bija iesaistījusies Covid-19 izplatības ierobežošanā un seku mazināšanā. Pilsēta nodrošinājusi vietu Covid-19 analīžu pieņemšanas punktam, tāpat iesaistās citu situāciju risināšanā, piemēram, slimnieku transportēšanā.

Kraps apgalvoja, ka iespēju robežās pašvaldība varētu iesaistīties arī potēšanas plāna izpildē, piemēram, atvēlot telpas, taču pašlaik nav skaidrs, kāda palīdzība no vietvarām tiek gaidīta.

Arī Rēzeknes pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Kārlis Pozņakovs komentēja, ka pašvaldība ir gatava iesaistīties pēc valdības piedāvātā plāna, taču turpmākā rīcība ir atkarīga no valdības ierosinājumiem un priekšlikumiem.

"Pašvaldības - kā lielas, tā mazas - šobrīd vēlas zināt, kā notiks vakcinācija pret Covid-19, kā vakcinācijai tiks apzinātas visas sabiedrības grupas, kā pašvaldības var iesaistīties un palīdzēt procesa organizēšanā, lai pēc iespējas drīz cilvēki varētu saņemt vakcīnu," uzskata Apes novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju ("Mēs savam novadam").

Savukārt Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs (V) komentēja, ka pašvaldības ir vistuvāk cilvēkam, īpaši reģionos, tāpēc tās vēlas būt valdības partneris šajā visai Latvijai tik nozīmīgajā procesā.

"Līdzās telpu nodrošināšanai un cilvēku informēšanai, domāju, ka pašvaldības varētu līdzdarboties arī loģistikas plānošanā - ar to primāri domāju transporta nodrošināšanu senioriem, kuriem ir grūtības nokļūt uz tuvāko vakcinēšanas punktu," pārliecināts Rozenbergs.

Jelgavas pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldes vietniece Egita Veinberga informēja, ka pašvaldības SIA "Jelgavas poliklīnika" jau darbojas procedūru kabinets, kur iedzīvotājiem tiek piedāvāts vakcinācijas pakalpojums, piemēram, pret gripu. Ārstniecības iestāde jau sniegusi datus Nacionālajam veselības dienestam, un kabinets atbilst noteiktiem kritērijiem attiecībā uz vakcinācijas nodrošināšanu pret Covid-19. Vakcinācijas pret Covid-19 pakalpojumus Jelgavā ir gatava sniegt arī pašvaldības SIA "Medicīnas sabiedrība "Optima 1"".

"Mēs Latvijā vēlamies iespējami īsā laikā iegūt tā dēvēto pūļa imunitāti, kas prasa pilnīgi cita līmeņa plānošanu vakcinācijas procesam - pašvaldības jau tagad būtu gatavas lemt gan par papildus telpu nodrošināšanu, atbilstoši visām prasībām pielāgojot, piemēram, sporta halles," klāstīja Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (V).

Pēc viņa paustā, pašvaldību rīcībā ir arī instrumenti iedzīvotāju informēšanai un apziņošanai par vakcīnu pieejamību, vakcinācijas centriem.

Bet Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa ("Kuldīgas novadam") ir pārliecināta, ka vakcinācijas procesam jānotiek bez kavēšanās, vakcinācijas punktu kapacitātei jābūt pietiekamai, ikvienam cilvēkam ir jāspēj ieraudzīt sevi kopējā vakcinācijas plānā - ir jābūt skaidrai atbildei, kad pienāks kārta vakcinēties katrai sabiedrības grupai.

Iepriekš, komentējot pieprasījumu par veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) demisiju, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzsvēra, ka vakcīnu pieejamības plāns ir nacionāla līmeņa dokuments un visas valsts prioritāte. Viņa ieskatā, plānā ir jābūt atbildei uz galveno jautājumu - kā iespējami īsā laikā un nevainojami noorganizētā loģistikas un komunikācijas procesā nodrošināt vakcīnu pieejamību visai sabiedrībai.

Kariņš uzskata, ka tam ir jānotiek loģiskā un organizētā veidā. "Katra diena, kas aizvadīta, nepamatoti kavējot vakcīnu pieejamību iedzīvotājiem, var maksāt kādam veselību vai dzīvību. Plāna izstrādē un koordinētā īstenošanā jāiesaista visas institūcijas, kas tuvas katram iedzīvotājam, piemēram, pašvaldības un ģimenes ārsti," atzina premjers.