ЛатвияLETA04 июня 2021

Neatbalsta deputātu pieprasījumu par jauno aptieku kritēriju atbilstību sabiedrības interesēm

Saeimas Pieprasījumu komisijā šonedēļ deputātu atbalstu neguva pieprasījums veselības ministram Danielam Pavļutam (AP) par to, vai Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā Ministru kabineta (MK) noteikumu projektā tiek ievērotas sabiedrības intereses.

Pieprasījumu "Vai tiek ievērotas sabiedrības intereses VM izstrādātajā MK noteikumu projektā "Aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritēriji"" iesniedza deputāts Viktors Valainis (ZZS), Edgars Tavars (ZZS), Armands Krauze (ZZS), Uldis Augulis (ZZS), Māris Kučinskis (ZZS), Jānis Dūklava (ZZS), Jānis Vucāns, Raimonds Bergmanis (ZZS), Gundars Daudze (ZZS) un Jūlija Stepaņenko (LK).

Kā norādīts sagatavotajā deputātu iesniegumā, VM ir sagatavojusi grozījumus MK noteikumos, kas nosaka aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritērijus, ko tuvāko nedēļu laikā plānots iesniegt apstiprināšanai MK. "Pretēji atbildīgās iestādes skaidrojumam, ka aptiekas tādējādi kļūtu pieejamākas iedzīvotājiem un farmācijas tirgū tiktu likvidēti atsevišķi vienlīdzīgas konkurences šķēršļi, nozares pārstāvji pauž bažas par iecerētā regulējuma atbilstību sabiedrības veselības interesēm," skaidrots iesniegumā.

Pavļuts sēdē uzsvēra, ka aptieku izvietojuma regulējums ir tēmēts tieši uz Latvijas iedzīvotāju farmācijas pakalpojumu pieejamību, un ieguldītais darbs tā izstrādē bijis ilgs un pamatīgs, turklāt "daudzos soļos ir bijušas iesaistītas farmaceitus pārstāvošās organizācijas". Ministrs akcentēja, ka par jaunajiem kritērijiem ir saņemti nozares saskaņojumi.

Runājot par regulējuma būtību, Pavļuts skaidroja, ka tā mērķis ir panākt, lai aptieku pakalpojumi un zāļu pieejamība būt pieejami Latvijas iedzīvotājiem par iespējami zemākām cenām, tuvāk dzīvesvietai.

Latvijas Aptiekāru asociācijas pārstāvis un bijušais veselības ministrs Guntis Belēvičs sēdē pauda bažas par jauno regulējumu, norādot, ka iepriekš ticis diskutēts par lielāku tiesību piešķiršanu individuālajiem farmaceitiem, tomēr šobrīd individuālajiem farmaceitiem šīs priekšrocības jaunajā regulējumā vairs nav paredzētas. "Ar mums, nozares pārstāvjiem, tika apspriests pilnīgi cits dokuments pēc būtības," piebilda Belēvičs.

Pavļuts pauda neizpratni par faktu, ka Belēvičs sēdē sevi pasniedza kā individuālu, mazo aptieku pārstāvi. "Vai Belēviča kungs pārstāv farmaceitu veidotās aptiekas vai mazās aptiekas? Es esmu samulsis, vai tas ir jūsu mandāts, jo šajā gadījumā es biju uztvēris jūs kā samērīgā ietekmīgu aptieku tirgus spēlētāju, bet nekādā veidā ne farmaceitus pārstāvošo personu," vaicāja ministrs.

VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere, atsaucoties uz deputāta Valaiņa pausto, ka pie viņa frakcijas ar bažām esot vērsušies mazo aptieku pārstāvji, apšaubīja šo faktu, jo, pēc viņas paustā, VM sarunās ar nozari mazās aptiekas šādas pretenzijas nav paudušas.

Kā ziņots, VM rosina, ka 500 metru rādiusā ap strādājošu aptieku nevarēs atvērt jaunas aptiekas, bet mazākās apdzīvotās vietās drīkstēs atvērt tikai vienu aptieku. Šādas izmaiņas VM plāno veikt Ministru kabineta noteikumos.

Kā informēja VM pārstāvis Oskars Šneiders, ministrija ir pārliecināta, ka ar šādām izmaiņām aptiekas kļūšot pieejamākas iedzīvotājiem un farmācijas tirgū tikšot likvidēti atsevišķi vienlīdzīgas konkurences šķēršļi.

VM uzskata, ka ar šādu ierobežojumu aptiekām apdzīvotās vietās pakāpeniski veidošoties salīdzinoši izkliedētāks tīkls un aptiekas atvēršoties tur, kur to patlaban nav. Ministrija cer, ka tas nodrošināšot to, ka aptiekas pārmērīgi nekoncentrēsies ekonomiski izdevīgākās vietās, bet pacientiem aptiekas kļūšot pieejamas salīdzinoši tuvu dzīvesvietai.

Написать комментарий