LETA1 нояб.

Moldovā svētdien notiek prezidenta vēlēšanas

Moldovā svētdien notiek prezidenta vēlēšanas, kurās uz atkārtotu pilnvaru termiņu pretendē pašreizējais prokrieviski noskaņotais valsts galva Igors Dodons.

Moldovas sabiedrība ir sašķelta starp tiem, kas atbalsta ciešāku saišu veidošanu ar Eiropas Savienību (ES), īpaši ar etniski radniecīgo Rumāniju, un tiem, kuri vēlas saglabāt no PSRS okupācijas laika saglabātās attiecības ar Maskavu.

Dodons 2016.gadā nāca pie varas, vēlēšanās pārspējot prorietumnieciski noskaņoto Maiju Sandu, kas atbalsta Moldovas iestāšanos ES.

Arī šoreiz galvenā Dodona sāncense ir Sandu.

Tikmēr Kremļa saimnieks Vladimirs Putins pagājušajā nedēļā paudis cerību, ka vēlētāji atbalstīs Dodonu, atgādinot, ka Moldovas ekonomika, kura smagi cietusi no Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes, ir cieši saistīta ar Krieviju.

"Mēs redzam, kas notiek ap Moldovu, un zinām, ka Moldovas tautai nepieciešams attīstīt gan demokrātiju, gan ekonomiku," norādījis Putins.

Domnīcas "WatchDog Moldova" eksperts Valeriu Paša norāda, ka Maskava vēlas saglabāt Moldovā "status quo".

"Pašreizējais režīms ir pilnībā pakļauts Kremlim," sarunā ar aģentūru AFP uzsver Paša.

Dodons, kurš komunistu veidotajā valdībā laikā no 2006. līdz 2009.gadam ieņēma ekonomikas ministra amatu, sola saglabāt ciešas attiecības ar "stratēģisko partneri" Krieviju un paziņojis, ka Moldovas skolās atkal jāievieš obligāta krievu valodas mācīšana.

Tomēr daudzi bijušā Sociālistu partijas līdera programmu uzskata par nepārliecinošu.

"Tik ilgi, kamēr balsosim par sociālistiem, mēs nekad neizkļūsim no nabadzības," atzīst Kišiņevas centrā AFP uzrunātais 62 gadus vecais Jons Enače. "Mums vajadzīgs prezidents, kura sirds pukst unisonā ar visu valsti."

Taču 69 gadus vecā Jekaterina Radecka tam nepiekrīt un uzskata, ka Dodons pelnījis vēl vienu pilnvaru termiņu.

"Viņš ir labs cilvēks un labs prezidents," AFP saka Radecka, kas ir pārliecināta, ka 45 gadus vecā Dodona pretinieki lieguši viņam pilnībā īstenot savu programmu.

"Es īstenošu ārpolitiku, kas nāk par labu moldāviem un tuvina valsti integrācijai ar ES," savukārt sola 48 gadus vecā Sandu, kas pārstāv centriski labējo opozīciju un 2019.gadā no jūnija līdz novembrim uz īsu brīdi ieņēma premjerministra amatu.

59 gadus vecais Kišiņevas iedzīvotājs George Istrate uzskata, ka tas ir pareizais virziens.

"70 gadus mūs jūgā turēja Krievija, kas mūs uzskatīja par vasaļiem," norāda Istrate. "Mums ir gana."

Eksperti prognozē, ka svētdien nedz Dodons, nedz Sandu neizcīnīs vairāk nekā pusi balsu un ka nāksies rīkot vēlēšanu otro kārtu.

Līdz ar abiem favorītiem vēlēšanās startē vēl seši kandidāti.

Pagājušajā nedēļā Maskava apsūdzēja ASV, ka tās gatavojot Moldovā "revolūciju", kādu Vašingtona jau esot sarīkojusi Baltkrievijā un Kirgizstānā.

Krievijas Ārējā izlūkdienesta (SVR) priekšnieks Sergejs Nariškins izteicās, ka Vašingtona esot pārliecināta par Dodona uzvaru un kūdot opozīciju pēc vēlēšanām iziet ielās, apšaubot to rezultātus un pieprasot rīkot atkārtotu balsojumu.

Tikmēr Sandu norādījusi, ka mēnešiem ilgstošie protesti Baltkrievijā pret prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu, jākalpo Moldovai par brīdinājumu.