LETA28 окт.

Nemieros pēc vēlēšanām Gvinejā gājis bojā 21 cilvēks

Nemieros pēc prezidenta vēlēšanām Gvinejā gājis bojā 21 cilvēks, pirmdien ziņoja valsts televīzija, kamēr starptautiskie vidutāji mēģina mazināt spriedzi valstī.

Valsts televīzija RTG ziņoja, ka kopš 19.oktobra nemieros gājis bojā 21 cilvēks, tostarp policisti. Savukārt Gvinejas opozīcija apgalvoja, ka miruši 27 cilvēki.

Prezidenta vēlēšanās 18.oktobrī uzvaru izcīnīja līdzšinējais valsts galva 82 gadus vecais Alfa Konde, liecina sestdien izziņotie oficiālie vēlēšanu rezultāti. Kondem šis būs jau trešais pilnvaru termiņš prezidenta amatā.

Taču Kondes galvenais sāncensis 68 gadus vecais Sellu Daleins Diallo apstrīdējis vēlēšanu rezultātus un paziņojis par savu uzvaru. Viņš atsaucies uz datiem, ko viņa aktīvisti savākuši no atsevišķiem velēšanu iecirkņiem.

Diallo paziņojums izprovocēja sadursmes starp viņa atbalstītājiem un drošības spēkiem.

Gvinejā svētdien ieradās diplomātu delegācija no ANO, Āfrikas savienības un Rietumāfrikas valstu ekonomiskās kopienas (ECOWAS).

Sūtņi, kuru vidū ir ECOWAS komisijas prezidents Žans Klods Kassi Bro un ANO īpašais pārstāvis Rietumāfrikā Mohameds Ibns Čambass, pirmdien tikās ar vairākiem Gvinejas ministriem un valdības amatpersonām.

ECOWAS amatpersona Konakri sacīja, ka sūtņi runājuši arī ar Gvinejas vēlēšanu komisijas pārstāvjiem un ārvalstu diplomātiem.

Diallo ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka sūtņi apmeklējuši arī viņa mājās Konakri.

Pirmdien protesti pret Kondi nebija tik plaši kā gaidīts. Kāds Konakri piepilsētas iedzīvotājs AFP sacīja, ka cilvēki viņa rajonā gaida, kāds būs ārvalstu diplomātu misijas iznākums.

Daudzi cilvēki ir neapmierināti ar Kondes kandidēšanu uz trešo termiņu prezidenta amatā, un oponenti pārmet viņam noslieci uz autoritārismu.