ЛатвияLETA5 февр.

Latvijas studentiem pieejamas vairāk nekā 100 prakses vietas kosmosa centros Eiropā

Latvijas studentiem pieejamas vairāk nekā 100 prakses vietas kosmosa tehnoloģiju centros Eiropā informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Ministrijā skaidroja, ka Eiropas kosmosa aģentūra (EKA) pirmdien sāka ikgadējo Jauno praktikantu programmu, kas ir iespēja studentiem sākt karjeru kosmosa nozarē.

Studentiem, kuri mācās dabaszinātņu, tehnoloģiju un matemātikas jeb STEM jomās un ir pēdējā maģistra gadā vai tikko pabeiguši maģistra programmu augstskolā, tiek piedāvātas pilnībā apmaksātas prakses vietas uz vienu gadu kādā no EKA tehnoloģiju centriem Eiropā.

EKA piedāvā arī atalgojumu 2300 līdz 2700 eiro apmērā, atkarībā no iegūtās prakses vietas.

Pieteikšanās iespējama līdz 2021.gada 1.martam.

IZM atgādināja, ka Latvija oficiāli pievienojās EKA asociētās dalībvalsts statusā 2020.gada 27.jūlijā uz septiņiem gadiem. Latvijas vidējie ieguldījumi EKA līdz 2022.gadam ir paredzēti vidēji trīs miljonu eiro apmērā.

Tāpat ministrijā norādīja, ka Latvijas uzņēmumi ir iesaistījušies divās apjomīgās EKA un globālo partneru misijās. Viena no tām ir planētas aizsardzības misija "Hēra", kuras mērķis ir izpētīt trieciena ietekmes efektivitāti, lai novērstu potenciālos asteroīdu draudus cilvēcei nākotnē. No Latvijas tajā piedalās SIA "Eventech", kas izstrādās aerolāzerskanēšanu un nodrošinās altimetru ar "faktiskā lidojuma laika" moduli un procesoru.

Savukārt otra misija ir "Lunar Gateway", un tas esot globāls starptautisks projekts, ko kopīgi izstrādā EKA, Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA), Japānas Aerokosmisko pētījumu aģentūra (JAXA), Kanādas kosmosa aģentūra un Krievijas valsts korporācija "ROSCOSMOS", lai izvietotu apdzīvotu kosmosa staciju mēness tuvumā 2026.gadā.

No Latvijas SIA "Allatherm" ir plānots kā viens no uzņēmumiem, kas izstrādās Ksenona uzpildes kompresoru, kas ir pilnīgi jauna tehnoloģija, ko plānots izmanot kosmosā, lai veiktu ksenona degvielas uzpildi stacijai.