МирLETA05 апреля 2021

Kuba izmantojusi pandēmiju, lai veiktu vairāk patvaļīgu arestu

Kubas komunistu valdība ir izmantojusi jaunā koronavīrusa pandēmiju kā ieganstu, lai pērn veiktu vairāk patvaļīgu arestu, nelikumīgu kratīšanu mājokļos un neīstu prāvu, pagājušonedēļ paziņoja ASV Valsts departaments jaunā ziņojumā par Kubas cilvēktiesību praksi.

Ziņojumā konstatēts, ka Kubas varas iestādes ir apsūdzējušas privātpersonas "epidēmijas izplatīšanā" par Covid-19 ierobežojumu pārkāpšanu, apsūdzētie tiesāti un viņiem piespriesti sodi, nenodrošinot juridisku pārstāvību vai iespēju aizstāvēties tiesā.

Ziņojums atsaucas uz nevalstisku organizāciju, kas dokumentējusi vismaz 34 lietas, kurās Kuba piesaukusi Covid-19 ierobežojumu pārkāpumus, lai arestētu valdības kritizētājus.

Citās lietās Kubas Tieslietu ministrija paziņojusi, ka "ārkārtēji apstākļi" ir attaisnojums paātrinātām prāvām, kas pirms pandēmijas bija rezervētas lietām, kuras saistītas ar noziegumiem pret valsts drošību.

"Valdība paplašināja patvaļīgu arestu pilnvaras ar Covid-19 pandēmijas kontrolēšanas ieganstu," teikts ASV Valsts departamenta ziņojumā.

"Uz Covid-19 pandēmijas sabiedriskās veselības ārkārtējā stāvokļa pamata vairums prāvu tika pārveidotas par īsām prāvām, daudzi tiesājamie tika apsūdzēti slikti definētā "epidēmijas izplatīšanā" vai dažādos noziegumos, kas nodēvēti par "nelikumīgu ekonomisku darbību", piemēram, par retu preču uzkrāšanu," teikts ziņojumā.

Pandēmija arī izmantota par ieganstu Covid-19 pārbaužu veikšanai, kas izvērtušās par "nelikumīgām kratīšanām mājokļos", un represijām pret reliģiskām darbībām.

Ziņojumā teikts, ka arī Venecuēlas prezidents sociālists Nikolass Maduro izmantojis pandēmiju, lai izsludinātu "trauksmes stāvokli" un piešķirtu sev pilnvaras "ierobežot tiesības, kuras paredzētas konstitūcijā".

Lai privātpersonas gūtu pieeju Covid-19 testiem un citiem pakalpojumiem, Maduro pieprasīja saņemt identifikācijas karti. Piesakoties uz to, bija nepieciešams iesniegt pierādījumu par piederību politiskai organizācijai.

"Neleģitīmais Maduro režīms draudēja, iebiedēja un aizturēja žurnālistus, opozīcijas politiķus un veselības aprūpes darbiniekus par izteikšanos saistībā ar Covid-19 un [varas iestāžu] atbildi uz pandēmiju," teikts ziņojumā.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens paziņoja, ka pandēmija ir saasinājusi uzbrukumus demokrātiskām institūcijām visā pasaulē.

Написать комментарий