МирLETA19 марта 2021

Ķīna tuvākajās dienās sāks tiesāt divus kanādiešus

Ķīna tuvākajās dienās sāks tiesāt divus Kanādas pilsoņus, kas tika aizturēti 2018.gada decembrī, kad Ķīnai atbildēja uz tehnoloģiju lieluzņēmuma "Huawei" finanšu direktores Menas Vaņdžou aizturēšanu Kanādā, šonedēļ paziņoja Kanādas valdība.

Attiecības starp Pekinu un Otavu ir pasliktinājušās, kopš Ķīnā tika aizturēti abi kanādieši - bijušais diplomāts Maikls Kovrigs un uzņēmējs Maikls Spavors, kurus Ķīna apsūdz spiegošanā.

"Huawei" dibinātāja Žeņa Dženfei meita Mena Vaņdžou 2018.gada 1.decembrī tika aizturēta Vankūveras lidostas tranzītzonā Kanādā pēc ASV varas iestāžu lūguma. ASV pieprasa Menas izdošanu, jo viņai ASV izvirzītas apsūdzības par Savienoto Valstu Irānai noteikto sankciju pārkāpšanu.

Menas aizturēšana Kanādā notika deviņas dienas pirms Kovriga un Spavora aizturēšanas Ķīnā.

Spavora tiesas prāva sāksies piektdien, bet Kovriga prāvas sākums paredzēts pirmdien, paziņoja Kanādas ārlietu ministrs Marks Garno. Par to ir informēta Kanādas vēstniecība Pekinā.

Garno pauda bažas par Spavora un Kovriga tiesāšanu tagad, vēlreiz iebilda pret viņu "patvaļīgo apcietinājumu" un sacīja, ka Otava "vēl arvien ir dziļi satraukta par caurspīdīguma trūkumu attiecībā uz šīm tiesvedībām".

Spavors atrodas ieslodzījumā Daņdunā, bet Kovrigs ieslodzīts cietumā Pekinā. Ķīnas tiesu sistēmā vairākums tiesāto tiek atzīti par vainīgiem, un abiem kanādiešiem var draudēt mūža ieslodzījums, ja viņi tiks atzīti par vainīgiem "spiegošanā ārvalstu labā" un "valsts noslēpumu nodošanā".

Mena pēc aizturēšanas tika atbrīvota pret drošības naudu un tagad atrodas mājas arestā savā savrupmājā Vankūverā. Ir gaidāms, ka ASV prasība par viņas izdošanu tiks galīgi izskatīta līdz maijam, ja šo procesu nepagarinās apelācijas.

ASV grib Menu tiesāt par krāpniecību saistībā ar Irānai noteikto sankciju pārkāpšanu un nepatiesas informācijas sniegšanu par to ASV bankām. Viņas advokāti apstrīd šīs apsūdzības.

Saskaņā ar tiesas dokumentiem Mena maldinājusi četras bankas, tai skaitā ASV bāzēto "Citigroup" un Francijas banku "Paribas", par "Huawei" darījumiem Irānā, pārkāpjot ASV sankcijas. Iepriekš šajā lietā bija minētas bankas "HSBC Holdings" un "Standard Chartered".

Ja Mena tiktu atzīta par vainīgu ASV tiesā, viņai varētu draudēt vairāk nekā 30 gadu cietumsods.

Написать комментарий