ЛатвияLETA23 марта 2021

Iedzīvotāji aicināti balsot par pagājušā gada Latvijas gada monētu

Iedzīvotāji aicināti piedalīties ikgadējā aptaujā "Latvijas gada monēta 2020".

Iedzīvotāji aptaujā aicināti izteikt viedokli par četrām 2020.gadā izdotajām kolekciju monētām - "Modernisms Latvijā. 20.gs. 60.gadi", "Liepas lapa", "Ventastega" un "Personiskā brīvība".

Latvijas Banka aicina ikvienu izteikt viedokli, kura no 2020.gadā izlaistajām kolekcijas monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša.

Aptauja "Latvijas gada monēta 2020" ilgs līdz 4.aprīlim, bet rezultāti tiks publicēti līdz 14.aprīlim.

Vienlaikus paredzēts, ka Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ekspertu komisija LNMM direktores Māras Lāces vadībā noteiks mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu.

Savukārt SIA "Tilde" un Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar Latvijas bibliotēkām rīko erudīcijas spēli tiešsaistē "Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes".

Kopš 2004.gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot minēto aptauju, par Latvijas gada monētu atzītas "Laika monēta", "Barons Minhauzens", "Ciparu monēta", "Laika monēta II", "Laimes monēta", "Ūdens monēta", "Dzintara monēta", "Miglā asaro logs", "Sudraba pieclatnieks", "Šūpuļa monēta", "Kurzemes baroks", "Pasaku monēta I. Pieci kaķi", "Pasaku monēta II. Eža kažociņš", "Kalējs kala debesīs", "Medus monēta" un "Kaķīša dzirnavas".

Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Kolekcijas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības - mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas kolekcijas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Šo iemeslu dēļ monētu cena arī būtiski pārsniedz nominālvērtību. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības.

Latvijas Banka kopš 1993.gada izlaidusi 98 lata un 39 eiro kolekcijas monētas.

Написать комментарий