LETA28 нояб.

Grieķija, Itālija, Malta un Spānija kritizē EK ierosināto jauno migrācijas paktu

Grieķija, Itālija, Malta un Spānija memorandā Eiropas Savienības (ES) līderiem kritizējušas Eiropas Komisijas (EK) ierosināto migrācijas un patvēruma sistēmas reformas plānu, uzsverot, kas tas nenodrošinās taisnīgu sloga pārdali.

Nedatētā memorandā, kas nonācis ziņu aģentūras AFP rīcībā, Grieķijas, Itālijas, Maltas un Spānijas premjerministri norāda, ka ierosinātais solidaritātes mehānisms ir sarežģīts un neskaidrs.

Avots diplomātu aprindās atklāja, ka memorands bijis adresēts Eiropas Komisijas (EK) prezidentei Urzulai fon der Leienai, Eiropadomes priekšsēdētājam Šarlam Mišelam un ES prezidējošās valsts Vācijas kanclerei Angelai Merkelei.

Lai gan Grieķijas, Itālijas, Maltas un Spānijas premjeri pauduši atbalstu centiem reformēt Eiropas patvēruma piešķiršanas noteikumus, viņi norādījuši, ka galvenajam solidaritātes instrumentam jāpaliek "obligātai migrantu pārvietošanai".

Kopš migrācijas krīzes 2015.gadā, kad Eiropā ieradās vairāk nekā miljons patvēruma meklētāju, kļuvis skaidrs, ka ES patvēruma un migrācijas noteikumi ir nepietiekami.

Grieķija, Itālija, Malta un Spānija veido ES ārējās robežas un caur tām migranti iekļūst ES un pieprasa patvērumu.

EK vēlas pārskatīt noteikumus, lai migranti tiek izdalīti pa visām ES valstīm un nepaliek tikai minēto četru valstu atbildība.

Ņemot vērā vairāku ES valstu pretestību, jaunajā migrācijas paktā ierosināts, ka šīs valstis varētu palīdzēt finansiāli, nevis pašas uzņemt migrantus. Ierosināts arī stingrāk pārbaudīt migrantus uz robežām, lai apturētu un atgrieztu atpakaļ tā dēvētos ekonomiskos migrantus.

Memorandā aicināts skaidrāk definēt, kā plānots sadalīt slogu, ko rada imigranti.

"Mēs uzskatām, ka solidaritātes noteikumi un ar tiem saistītās visu dalībvalstu saistības ir skaidri jādefinē," teikts memorandā, uzsverot, ka valstis uz ES ārējām robežām nevar vienas pašas tikt galā ar spiedienu, ko migrācija rada uz visu ES.

Memorandā arī norādīts, ka ierosinājums uzbūvēt aizturēšanas centrus uz robežām, lai izvērtētu migrantus, nav iespējams nedz saskaņā ar cilvēktiesībām, nedz starptautiskajiem noteikumiem par patvēruma piešķiršanu.

Grieķija, Itālija, Malta un Spānija arī aicināja ES veidot tuvāku politisko dialogu ar valstīm, no kurām nelegālie imigranti ierodas Eiropā, un nākt klajā ar pozitīvām iniciatīvām, kas mudinātu šīs valstis uzņemt atpakaļ savus cilvēkus.

Četras valstis arī norādījušas, ka atbalsta ideju veicināt legālās imigrācijas kanālus, kas jau ir ierosināts EK priekšlikumā.

EK jaunais migrācijas pakts tika prezentēts septembrī, izraisot sarunas starp dalībvalstīm un Eiropas Parlamentu, kas var ilgt mēnešiem vai pat gadiem ilgi, līdz tiks izstrādāts līguma teksts.