ЛатвияLETA06 мая 2021

"Gaso" atbilst neatkarīga sistēmas operatora statusam

Dabasgāzes sistēmas operators AS "Gaso" atbilst neatkarīga sistēmas operatora statusam, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) publiskotais padomes lēmums.

SPRK ir izvērtējusi "Gaso" atbilstību neatkarības prasībām un secinājusi, ka visi pasākumi neatkarības nodrošināšanai no dabasgāzes tirgotāja AS "Latvijas gāze" ir bijuši pietiekami realizēti.

"Gaso" neatkarības prasību izvērtēšanā SPRK analizēja vairākus aspektus, tostarp "Gaso" padomes un valdes locekļu iesaisti un pieņemto lēmumu neatkarību, kā arī operatora darbības, kas attiecas uz vienlīdzīgas attieksmes ievērošanu pret klientiem.

SPRK secinājusi, ka "Gaso" padomes un valdes locekļi 2020.gadā nav iesaistījušies "Latvijas gāzes" koncerna struktūru darbībās, kā arī izvērtēšanai iesniegtie dokumenti liecina, ka padomei un valdei ir tiesības rīkoties neatkarīgi. Vienlaikus SPRK pārliecinājās par "Gaso" neatkarīgu lēmumu pieņemšanas procesu no "Latvijas gāzes" koncerna, attiecībā uz dabasgāzes sadales pakalpojumam nepieciešamās infrastruktūras ekspluatāciju, uzturēšanu un attīstību.

Tāpat komisija konstatēja, ka "Gaso" pērn ir izpildījusi SPRK uzlikto pienākumu operatoram nodrošināt stingrākas iekšējās kontroles. Turklāt "Gaso" ir noteikusi un īstenojusi arī pasākumus, kas nepieļauj diskriminējošu rīcību sadales sistēmas lietotāju apkalpošanas jautājumos.

Vienlaikus līdz 2020.gada beigām "Gaso" un "Latvijas gāze" kopīgi izmantoja vienotu klientu patēriņa un norēķina sistēmu, taču jau pērnā gada laikā tika realizēta pakāpeniska pāreja uz jauno sistēmu. 2021.gada sākumā sistēmas koplietošana ar "Gaso" tika pilnībā pārtraukta, tādējādi, sākot no 2021.gada, "Gaso" un "Latvijas gāze" sistēmu kopīgi vairs neizmanto. Arī 2020.gadā veiktajā "Gaso" sistēmu IT auditā tika konstatēts, ka "Gaso" nodrošina komerciālās informācijas aizsardzību IT sistēmās.

Atbilstoši Enerģētikas likuma prasībām "Gaso" katra gadu līdz 1.aprīlim iesniedz SPRK ziņojumu par sadales sistēmas operatora atbilstību neatkarības prasībām iepriekšējā kalendārajā gadā. SPRK saņēmusi ziņojumu no komersanta šā gada 31.martā.

Kā vēstīts, Gaso" apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 50,444 miljoni eiro, kas ir par 0,2% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa sarukusi par 19,1% - līdz 8,466 miljoniem eiro, liecina "Gaso" publiskotā informācija.

"Gaso" ir AS "Latvijas gāze" meitasuzņēmums. Kompānija ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Kompānija nodrošina dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un dabasgāzes patēriņa uzskaiti. "Gaso" darbību sāka 2017.gada decembrī. "Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir "Gazprom" (34%), "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

SPRK realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs.

Написать комментарий