МирLETA21 апреля 2021

Eiropā strauji pieaugusi sintētisko narkotiku ražošana

Eiropā strauji pieaugusi sintētisko narkotiku ražošana, šondēļ paziņojusi Eiropas Savienības (ES) krimināltiesiskās sadarbības aģentūra "Eurojust".

Vismaz trešdaļa narkotiku kontrabandas gadījumu, par ko zināms "Eurojust", pēdējos piecos gados ir ietvēruši sintētiskās narkotikas, piemēram, metamfetamīnu un citas jaunākas narkotikas, teikts "Eurojust" ziņojumā.

Noziedznieki arī sākuši vairāk izmantot tumšo internetu jeb "darknet" un šifrētus sakarus, lai pārdotu sintētiskās narkotikas koronavīrusa pandēmijas laikā, secinājusi "Eurojust".

Nelegālo narkotiku kontrabandā ES vērojams spēcīgs pieaugums, un aplēsts, ka to vērtība sasniedz 30 miljardus eiro gadā, teikts aģentūras ziņojumā.

Lielais pieaugums sintētisko narkotiku ražošanā rada arvien vairāk problēmu prokuroriem visā Eiropā.

Par pārrobežu kontrabandu ES ierosināto krimināllietu skaits laikā no 2016.gada līdz 2020.gadam ir gandrīz divkāršojies, sasniedzot 562 gadījumus, no kuriem trešdaļā iesaistītas sintētiskās narkotikas.

Noziedznieki bieži izmanto nepilnības likumos, veidojot sintētisko narkotiku sastāvu tā, lai būtu grūti pierādīt, ka viņi pārdod kaut ko nelegālu, secinājusi "Eurojust".

"Ātri mainot šajās narkotikās izmantoto ķimikāliju sastāvu (..) vai izveidojot jaunas vielas, ražotāji mēģina izmantot spraugas likumos un izvairīties no saukšanas pie atbildības," norādījusi aģentūra.

Tikmēr pandēmija piespiedusi narkotiku tirgotājus aktīvāk izmanto internetu, un organizētās noziedzības grupējumi ātri pielāgojušies interneta videi, izmantojot drošus komunikācijas kanālus, kriptovalūtas un "darknet" tirgus, secinājusi aģentūra.

"Eurojust" aicinājusi ES dalībvalstis saskaņot likumus, kas attiecas uz sintētisko narkotiku ražošanu un izmantošanu. Aģentūra arī aicinājusi uzlabot sadarbību kibernoziegumu izmeklēšanā un noziedznieku aktīvu atgūšanās, kā arī finanšu noziegumu izmeklēšanā un uzlabot sadarbību ar valstīm ārpus ES.

ES policijas aģentūra "Europol" pirms nedēļas brīdināja, ka lielā narkotiku, sevišķi, kokaīna pieplūduma rezultātā Eiropa atrodas lūzuma punktā.

Написать комментарий