LETA01 сентября 2020

CVK locekļa Maļceva ieskatā Rīgas domes vēlēšanu rezultāti nebūtu jāapstiprina

Rīgas pašvaldības ārkārtas vēlēšanās tika pārkāpti Satversmē ietvertie demokrātijas principi, tāpēc vēlēšanu rezultāti nebūtu jāapstiprina, uzskata Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) loceklis Aleksandrs Maļcevs.

Paziņojumā presei Maļcevs uzsvēra, ka demokrātiskā iekārtā vēlēšanas ir vissvarīgākais process, kurā nav sīkumu. Viņaprāt, tikai konsekventi un pilnīgi precīzi ievērojot pilsoņu gribu, vēlēšanu iznākums ir atzīstams par leģitīmu pamatu politiskajiem spēkiem iegūt varu un tiesības rīkoties ar sabiedrības resursiem tās vārdā.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās atsevišķos iecirkņos ir pieļauti būtiski pārkāpumi, un šo pārkāpumu rezultātā daļai vēlētāju nozagta godīga iespēja izteikt savu gribu, izraugoties priekšstāvjus, pauda CVK loceklis.

Viņš atgādināja, ka Rīgas vēlēšanu komisija apstiprināja vēlēšanu rezultātus, atzīstot par nederīgām tās vēlēšanu zīmes, kas ievietotas neapzīmogotajās aploksnēs. Maļcevs piekrita, ka šī nostādne atbilst spēkā esošajam likumam, taču tā ir "acīmredzamā pretrunā" ar Satversmi, kuras 101.pants nosaka, ka ikvienam Latvijas pilsonim likumā paredzētajā veidā ir tiesības piedalīties vēlēšanās un ar savu balsi ietekmēt savas pārstāvniecības institūcijas izveidi.

Arguments par to, ka neapzīmogoto un tādēļ nepieskaitīto vēlēšanu aplokšņu skaits ir ap 0,2% no kopējā šajās vēlēšanās balsojošo skaita, ir formāls, uzskata CVK loceklis. Viņš ir pārliecināts, ka nav nosakāma skaitliska robeža jautājumos, kas skar demokrātijas pamatprincipus, jo Satversmē ir nostiprinātas katra pilsoņa tiesības, kas tagad vēlēšanu organizācijas kļūdu rezultātā netiek ņemtas vērā. "Notikušais turklāt rada bažas, vai varam būt pārliecināti par godprātīgu vēlēšanu procedūru ievērošanu citos iecirkņos," pauda Maļcevs.

Только аутентифицированные пользователи могут оставлять комментарии. Войдите, пожалуйста.