МирLETA28 февраля 2021

Cihanouska aicina baltkrievus rīkot demonstrācijas 25.martā

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska, kas valsti pametusi režīma spiediena rezultātā, aicina atbalstītājus uz jaunām masveida demonstrācijām 25.martā - Brīvības dienā, kad tiek atzīmēta Baltkrievijas neatkarības proklamēšana 1918.gadā.

"Aicinu visus baltkrievus šai dienai gatavoties jau tagad - mobilizēt protesta garu, veidot drošas kopības, plānot atgriešanos mūsu pilsētu ielās," lietotnē "Telegram" mudināja līdere.

Intervijā Šveices laikrakstam "Le Temps" Cihanouska iepriekš atzina, ka patlaban opozīcijas spēki zaudējuši "cīņu par ielu" un ka uzvarai pār autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu būs vajadzīgs vairāk laika, nekā sākotnēji prognozēts.

Viņa arī pauda cerību, ka masu protesti valstī turpināsies pavasarī.

Cihanouskas padomnieks starptautiskajos jautājumos Franaks Vjačorka sarunā ar Krievijas izdevumu "The Insider" pieļāva, ka akcijas ielās sāksies līdz ar "siltāka laika iestāšanos un sauli".

"25.marts var kļūt par pavasara protestu izšķirošo datumu," norādīja Vjačorka.

Brīvības diena 25.martā Baltkrievijā ir neoficiāla piemiņas diena, kad tiek atzīmēta Baltkrievijas Tautas Republikas neatkarības pasludināšana 1918.gadā.

Uzreiz pēc 9.augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās protesti pret Lukašenko režīmu, kas vēriena ziņā izvērās par nepieredzēt plašu masu kustību.

Par vēlēšanu uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Cihanousku.

Protestu laikā aizturēti tūkstošiem cilvēku, vismaz četri demonstranti gājuši bojā un vairākiem neatkarīgajiem žurnālistiem draud gadiem ilgi cietumsodi.

Написать комментарий