МирLETA30 марта 2021

Baltkrievija pastiprina represijas pret žurnālistiem

Baltkrievijas varasiestādes pēdējo piecu mēnešu laikā pastiprinājušas represijas pret neatkarīgajiem medijiem, ķeroties pie patvarīgas aizturēšanas, naudassodiem un apcietināšanas politisku motīvu dēļ, teikts pirmdien izplatītajā starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas "Human Rights Watch" (HRW) ziņojumā.

Pārkāpumus, arī aizturēto sišanu, HRW raksturo kā daļu no Minskas centieniem apklusināt medijus, kas stāsta par cilvēktiesību pārkāpumiem un miermīlīgajiem protestiem, kas pēc augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām pārņēma visu valsti.

Atbilstoši cilvēktiesību aktīvistu aplēsēm kopš protestu sākuma Baltkrievijā aizturēti vairāk nekā 30 000 cilvēku, simti sisti, daži zaudējuši dzīvību.

Daudzi opozīcijas līderi šobrīd ir vai nu aiz restēm, vai arī varasiestāžu spiediena dēļ pametuši valsti.

"Tā vietā, lai sekmētu taisnīguma panākšanu par protestu cietsirdīgo izklīdināšanu, ko veica drošības struktūras, un citiem pārkāpumiem, Baltkrievijas vadība vajā žurnālistus, kas paceļ šīs tēmas," uzsvēra HRW Eiropas un Āzijas direktors Hjū Viljamsons.

No septembra līdz martam Baltkrievijā pret žurnālistiem ierosinātas 18 krimināllietas, kas, "pēc visa spriežot, ir atriebība par viņu darbu", norādīja HRW.

Trim apsūdzētajiem piespriests no pusgada līdz diviem gadiem cietumā, vēl septiņi gaida tiesu.

Viņi tiek apsūdzēti sabiedriskās kārtības pārkāpšanā, nodokļu nemaksāšanā un milicijas darba traucēšanā.

Kopš augusta saistībā ar apsūdzībām par administratīviem pārkāpumiem aizturēti aptuveni 400 mediju darbinieku, liecina Baltkrievijas Žurnālistu asociācijas aplēses.

Pēc augusta vēlēšanām no valsts izraidīti vairāki ārvalstu mediju korespondenti, atgādina HRW.

Oktobrī Baltkrievijas Ārlietu ministrija ieviesa jaunus akreditācijas noteikumus, būtiski apgrūtinot tās saņemšanu.

Написать комментарий