LETA08 сентября 2020

Austrālijas žurnālisti pamet Ķīnu varasiestāžu spiediena dēļ

Divi Austrālijas žurnālisti pirmdienas vakarā pametuši Ķīnu pēc tam, kad Pekinas varasiestādes bija paudušas vēlmi viņus iztaujāt, pavēstīja Austrālijas valdība un viņu darba devēji.

Tie bija pēdējie divi Ķīnā akreditētie Austrālijas žurnālisti, vēsta raidsabiedrība ABC.

Pagājušajā nedēļā Austrālijas vēstniecība Ķīnā ieteica Pekinā bāzētajam ABC žurnālistam Bilam Bērtlsam pamest valsti pēc tam, kad bija aizturēts  ķīniešu izcelsmes austrāliešu žurnālists Čens Lei, kas strādāja Ķīnas valsts televīzijas kompānijā CGTN.

Tomēr dienu pirms Bērtlsa plānotās aizbraukšanas Ķīnas policija apmeklēja žurnālistu dzīvesvietā un informēja, ka viņam liegts ceļot, līdz viņš nebūs runājis ar varasiestādēm par kādu "nacionālās drošības jautājumu".

Līdzīga pieredze tajā pašā vakarā bijusi citam austrālietim laikraksta "Australian Financial Review" (AFR) žurnālistam Maiklam Smitam.

Abi žurnālisti izvaicāti par Čenu, kas joprojām ir apcietinājumā. Viņam nekādas apsūdzības nav izvirzītas.

Austrālijas diplomātiem izdevies vienoties par žurnālistu aizbraukšanu apmaiņā pret atļauju Ķīnas varasiestādēm iztaujāt žurnālistus diplomātu klātbūtnē. Bērtlss un Smits pirms izceļošanas bija patvērušies Austrālijas diplomātiskajās misijās.

"Mūsu vēstniecība Pekinā un ģenerālkonsulāts Šanhajā kontaktējās ar Ķīnas valdības iestādēm, lai nodrošinātu viņu drošību un atgriešanos Austrālijā," paziņojumā apliecināja Austrālijas ārlietu ministre Merisa Peina.

ABC un AFR nosodījuši spiedienu pret abiem žurnālistiem, norādot, ka tas saspringtās Ķīnas un Austrālijas attiecības padara vēl sarežģītākas.

Pēdējo divu gadu laikā abu valstu attiecības pasliktinājušās saistībā ar apsūdzībām, ka Pekina Austrālijā izvērš politisko un ekonomisko spiedienu, arī politiskajās aprindās.

Только аутентифицированные пользователи могут оставлять комментарии. Войдите, пожалуйста.