LETA04 января 2021

ASV bijušie aizsardzības ministri brīdina neiesaistīt armiju vēlēšanu strīdos

Desmit bijušie ASV aizsardzības ministri, tostarp divi, kurus šajā amatā iecēla prezidents Donalds Tramps,  brīdinājuši neiesaistīt armiju domstarpībās, kas saistītas ar prezidenta vēlēšanām.

Avīzē "The Washington Post" publicētā rakstā bijušie aizsardzības ministri Eštons Kārters, Leons Paneta, Viljams Perijs, Diks Čeinijs, Viljams Koens, Roberts Geitss, Čaks Heigels, Donalds Ramsfelds, Džeimss Matiss un Marks Espers aicinājuši Pentagonu atbalstīt mierīgu varas nodošanas procesu.

"Mēģinājumi iesaistīt ASV bruņotos spēkus vēlēšanu strīdu atrisināšanā novestu mūs bīstamā, nelikumīgā un nekonstitucionālā teritorijā," norādījuši bijušie ministri, piebilstot, ka amatpersonas, kas tā dara, var saskarties ar nopietnām profesionālām un kriminālām sekām.

Dēvējot vēlēšanu procesu un miermīlīgu varas maiņu par ASV demokrātijas iezīmēm, eksministri norādījuši, ka, izņemot Abrahama Linkolna ievēlēšanu 1860.gadā, kas galu galā noveda pie dienvidu atšķelšanās un pilsoņu kara, Savienotajās Valstīs varas maiņa vienmēr notikusi mierīgi.

"Šim gada nevajadzētu būt izņēmumam," teikts bijušo ministru esejā.

Bijušie ministri, no kuriem Esperu un Matisu amatam izvirzīja Tramps, norādījuši, ka tiesas noraidījušas visas sūdzības par iespējamo krāpšanos vēlēšanu procesā, un pienācis laiks oficiāli apstiprināt Elektoru kolēģijas balsojumu, ar kuru tika apstiprināta Džo Baidena uzvara ASV prezidenta vēlēšanās, kuras notika 3.novembrī.

Eksministri arī aicinājuši ASV aizsardzības ministra pienākumu izpildītāju Kristoferu Milleru un visas Aizsardzības ministrijas amatpersonas pilnībā un caurredzami sekmēt Baidena administrācijas ceļu uz Balto namu.

"Viņiem arī jāatturas no jebkādām politiskām darbībām, kas iedragātu vēlēšanu iznākumu vai kavētu jaunās komandas panākumus," norādījuši eksministri.

Tramps ir atteicies atzīt savu sakāvi prezidenta vēlēšanās un vilcinājās atļaut valdības aģentūrām sadarboties ar Baidena komandu.

Decembra beigās Baidens sacīja, ka amatpersonas Pentagonā, kur daudzi darbinieki ir lojāli Trampam, atteikušies sniegt informāciju par situāciju ar karavīriem un budžetu.

Baidens uzsvēra, ka šāda amatpersonu rīcība ir bezatbildīga, un brīdināja, ka ASV pretinieki var izmantot savā labā varas maiņu Baltajā namā.

Написать комментарий