ЛатвияLETA27 апреля 2021

Ar koda biļetes ieviešanu cer samazināt biļešu iegādes laiku

Pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" ieviešot koda biļeti viedtālruņos, plānots samazināt biļešu iegādei nepieciešamo laiku informēja pilsētas domē.

Pirmdien domes Satiksmes un transporta lietu komitejas deputāti apstiprināja grozījumus saistošajos noteikumos, kas paredz paplašināt abonementa biļetes definīciju, paredzot, ka biļete var tikt ielādēta arī mobilajā lietotnē. Koda biļetes būs jauns norēķinu veids "Rīgas satiksmes" sabiedriskajā transportā, kas ļaus klientiem veikt norēķinus par braucieniem ar viedtālruni tiešsaistes režīmā. Jaunais biļešu veids darbosies līdztekus esošajai e-talonu sistēmai.

"Koda biļetes ir solis pretim mūsdienīgam, funkcionālam un elastīgam biļešu klāsta piedāvājumam. Sabiedriskā transporta pasažieriem biļešu iegāde būs daudz ātrāka un ērtāka, kā arī vairs nebūs vajadzības izmantot skaidru naudu," sacīja Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Olafs Pulks (JV).

Pēc viņa paustā, patlaban tiek veikts darbs pie šo biļešu veida sistēmas testēšanas, lai nākotnē to varētu papildināt, kā arī pielāgot vienotajai biļešu sistēmai.

Lai lietotu biļeti viedtālrunī, būs nepieciešams uzstādīt mobilo lietotni. Šajā lietotnē tiešsaistes režīmā varēs iegādāties vienreizējo brauciena biļeti un izmantot to, aktivizējot sabiedriskā transportlīdzekļa salonā, kur būs izvietots katram transportlīdzeklim unikāls kvadrātkoda identifikators. Gadījumā, ja transportā iekāps kontrolieris, pasažieris atvērs lietotni, kur būs redzama aktivizētā biļete, un uzrādīs to kontrolierim.

Šis jauninājums ļaus samazināt biļešu iegādei nepieciešamo laiku, novērsīs biļešu pieejamības un izmantojamības neērtības mazumtirdzniecībā, turklāt norēķiniem par sabiedriskā transporta izmantošanu nebūs nepieciešama skaidra nauda, uzsvēra domē.

Mobilajā lietotnē esošās biļetes derīguma termiņš būs trīs mēneši, atšķirībā no citām abonementa biļetēm, kuru derīguma termiņš ir 12 mēneši. Šāds termiņš noteikts saistībā ar nepieciešamību pielietot papildu drošības pasākumus attiecīgās biļetes datu nesējā, mazinot iespēju mobilajā lietotnē ierakstītās informācijas par biļetes kodu dešifrēšanu, tālāku pavairošanu vai simulāciju, kā arī ar nepieciešamajiem tehniskajiem resursiem iegādāto biļešu datu uzglabāšanai un uzturēšanai risinājuma ietvarā realizētajās informācijas sistēmas datubāzēs.

"Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa komitejas sēdē atzina, ka uzņēmums neplāno atteikties no citiem biļešu veidiem, jo ir skaidrs, ka ne visas iedzīvotāju grupas var lietot viedtālruņus.

Jau ziņots, ka "Rīgas satiksme" sākusi koda biļetes lietojamības testus ar mērķi pārbaudīt jaunā veida biļetes lietojamību reālos apstākļos.

Koda biļetes lietojamības testi sākotnēji notiks 22.autobusa un 7.tramvaja maršrutā, un pirmos testus veiks "Rīgas satiksmes" darbinieki.

Paredzēts, ka pirmais lietojamības testu posms ilgs pāris nedēļas. Savukārt pēc pirmā posma beigām tiks paplašināts gan transporta līdzekļu skaits, kuros koda biļetes testi tiek veikti, gan arī testētāju loks, tādējādi tiks pārbaudīta koda biļetes lietojamība dažādos laikos un maršrutos. Plānots, ka lietojamības testi noslēgsies maija beigās.

Koda biļete būs jauns norēķinu veids "Rīgas satiksmes" sabiedriskajā transportā, kas ļaus klientiem veikt norēķinus par braucieniem ar viedtālruni tiešsaistes režīmā.

Написать комментарий