LETA01 января 2021

2020.gadā mazumtirdzniecība tikusi cauri ar "vieglu izbīli"

2020.gadā mazumtirdzniecība tikusi cauri ar "vieglu izbīli" vērtēja AS "Swedbank" ekonomiste Laura Orleāne.

Viņa norāda, ka mazumtirdzniecības nozare strauji atkopās pēc Covid-19 pirmā viļņa krituma un arī patlaban uzrāda izturību pret otro Covid-19 uzliesmojumu, tādejādi gadā kopumā mazumtirdzniecība pat nedaudz augusi pret iepriekšējo gadu.

Šogad esot skaidri nolasāma tendenču maiņa vīrusa dēļ - iedzīvotāju prioritāte pandēmijā ir labas veselības uzturēšana, un laika pavadīšana mājās.

"Tādēļ 2020.gadā kopumā, visstraujāko pieaugumu uzrādījušas mājsaimniecības elektropreču kategorija, kā arī sporta preču un farmācijas preču mazumtirdzniecība," klāstīja ekonomiste.

Orleāne norādīja, ka šī gada laikā vislielākais kritums novērojams kategorijās, kas saistāmas ar saviesīgiem pasākumiem, izklaidi ārpus mājas un socializēšanos - apģērbu un apavu, kā arī ziedu mazumtirdzniecībā.

Papildus drošības ierobežojumu ieviešana decembra vidū iepirkšanās drudzi sākotnēji tikai esot palielinājusi. "Swedbank" klientu karšu dati liecina par strauju kāpumu tēriņos tieši pirmssvētku nedēļā.

"Decembra beigās un janvārī gan ierobežojumu mākti mazumtirdzniecības pārdošanas apjomi, visticamāk, saruks," prognozēja ekonomiste.

Viņa gan piebilda, ka tiešsaistes tirdzniecība, iespējams, nedaudz atsvērs klātienes tirdzniecības apjomu kritumu, taču mazumtirdzniecībā kopumā tuvākajos mēnešos arī gada izteiksmē var iezagties mīnusi, tiesa - ne tādi, kādi bija pandēmijas pirmajā vilnī.

Jau ziņots, ka Latvijas mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums šogad novembrī, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās pieaudzis par 1,4% salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās, neņemot vērā kalendāra dienu ietekmi, salīdzinājumā ar pagājušā gada novembri samazinājās par 0,9%.

Savukārt 2020.gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums samazinājās par 1,9%.

2020.gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās, neņemot vērā sezonalitāti, samazinājās par 6,7%.

Написать комментарий