LETA18 сент.

Vētra radījusi divus pārvades elektrolīniju bojājumus

Vētra, kas pagājušajā diennaktī šķērsoja Latviju, radījusi divus pārvades elektrolīniju bojājumus, bet nav radījusi traucējumus AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) darbā un elektroenerģijas pārvades tīklā informēja AST pārstāve Aija Ikstena.

Ceturtdien, 17.septembrī, Rīgā, pārvades līnijā no Imantas uz Daugavgrīvu iegāzās apse, kā arī neliels bojājums bija līnijā no Dobeles uz Jaunpili. Abi šie gadījumi neiespaidoja klientu apgādi ar elektroenerģiju, jo notika automātiska sistēmas pārslēgšanās uz rezervējošām līnijām.

AST valdes loceklis Imants Zviedris norādīja, ka ikgadējās rudens vētras ir pārbaudījumus gan pārvades tīklam, gan arī uzņēmuma speciālistiem.

Viņš skaidroja, ka, izvērtējot meteoroloģiskas prognozes, spēcīgu vētru gadījumā AST mobilizē papildus resursus iespējamo avāriju novēršanai. "Pēdējā diennakts aizritēja salīdzinoši mierīgi un būtiski traucējumi pārvades tīklā netika konstatēti," pauda Zviedris.

Vienlaikus kompānijā norādīja, ka vētru laikā koki nereti tiek aizlauzti un tādējādi rodas potenciāls apdraudējums, tāpēc plānots apsekot gaisvada līnijas Rīgas reģionā, kur vētras postījumi bija vislielākie.

Latvijā ir vairāk nekā 5200 kilometru gaisvadu līniju, liela daļa no tām ir izbūvēta purvos un mežos. Katru gadu AST apseko pārvades līnijas un izzāģē bīstamos kokus. Pēdējā desmitgadē izbūvētajām līnijām, salīdzinot ar senāk būvētajām līnijām, koku apdraudējums ir minimāls, jo to balsti ir augstāki, līdz ar to iespējamība, ka krītošs koks var ietekmēt pārvades tīkla darbu ir samazināts līdz minimumam.

AST ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. AST pieder valstij. 2019.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 184,74 miljoni eiro, bet peļņa - 7,06 miljoni eiro.