ЛатвияLETA22 апр.

Tiesā pieprasa Znotiņai atsaukt izteikumus par "ABLV" bankas interešu pārstāvniecību Saeimā

Saeimas deputāts Gatis Eglītis (JKP) vērsies tiesā, pieprasot Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītājai Ilzei Znotiņai atsaukt viņa godu un cieņu aizskarošus izteikumus par likvidējamās "ABLV" bankas interešu pārstāvniecību parlamentārieša darbā pastāstīja Eglītis.

Prasības pieteikumā Eglītis skaidroja, ka problemātiskā situācija radusies, Znotiņai komentējot Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā izskatītos priekšlikumus grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas ( NIILTPFN) likumā. Eglītis bija viens no priekšlikumu autoriem, vēloties panākt uzlabojumus NIILTPFN sistēmā, kurā, viņaprāt, ir daudz trūkumu, nesamērīgas prasības un netaisnīgas procedūras.

Politiķis skaidroja, ka 16.marta komisijas sēdē viņš paudis, ka priekšlikums paredz to, ka FID ir jānofiksē datu saņemšanas un analīzes sistēmā brīdis, kad tiek saņemts iesniegums vai ziņojums, jo pašreiz ir situācijas, kad FID, it sevišķi vienas likvidējamās bankas gadījumā, mākslīgi fiksācijas punktu var "pastiept" uz priekšu, nepieņemot šos ziņojumus, nereģistrējot savā sistēmā.

Saskaņā ar deputāta situācijas izklāstu, Znotiņa komisijā esot norādījusi, ka Eglīša priekšlikumi ir tiešā pretrunā ar mērķiem, kas tikuši izvirzīti pirms vairākiem gadiem un veiksmīgi izpildīti, Latvijai neiekļūstot FATF pelēkajā sarakstā. Eglītis iesniegumā tiesai raksta, ka Znotiņa priekšlikumus vērtējusi kā "pietiekami absurdus" un nekvalitatīvus, turklāt viņa arī pieļāva, ka Eglīša priekšlikumi pamatojami "tikai un vienīgi ar vienas likvidējamas kredītiestādes interesēm".

Komisijas sēdē 23.martā tika turpināta likumprojekta izskatīšana, un, kā norādīts iesniegumā, Znotiņa teikusi, ka "Eglīša kungs nav slēpis, ka šis ir jautājums par "ABLV" kreditoru vai varbūt pašu "ABLV" aizsardzību". Pēc tam, turpinot prezentāciju, viņa atkārtoti akcentējusi, ka Eglītis pārstāv minētās bankas intereses.

Komisijas sēdē Eglītis aizrādīja FID vadītājai par minētajiem izteikumiem, savukārt Znotiņa par tiem sēdē neatvainojās un aizvainojošos apgalvojumus neatsauca.

Eglītis uzsvēra, ka Znotiņas paustie apgalvojumi, ka viņš pārstāv likvidējamās "ABLV" bankas intereses vai ka iesniegtie priekšlikumi ir jautājums par likvidējamās "ABLV" bankas vai tās kreditoru aizsardzību, ir nepatiesi, godu un cieņu aizskaroši apmelojumi. Līdz ar to viņš ceļ tiesā prasību pret Znotiņu par nepatiesu, godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu.

Prasības pieteikumā akcentēts, ka, izsakot apgalvojumus, ka Eglītis pārstāv šīs bankas intereses vai ka viņa iesniegtie priekšlikumi saistīti ar šīs bankas vai tās kreditoru aizsardzību, Znotiņa mazinājusi personas sabiedrisko vērtējumu.

"Tas ir smags apvainojums, jo ar to atbildētāja likusi sabiedrībai, ziņu uztvērējiem domāt, ka prasītājs rīkojas pretēji paša nodotajam Saeimas deputāta zvērestam, ir korumpēts, pārkāpj likuma un deputāta ētikas normas," teikts iesniegumā tiesai.

Eglītis iesniegumā tiesai skaidrojis, kāpēc Znotiņas izteikumiem nav pamata un kāpēc uzskata tos par godu un cieņu aizskarošiem, paužot pārliecību, ka Znotiņai būtu uzliekams pienākums atsaukt nepatiesās ziņas, publicējot attiecīgu atsaukumu oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Deputāts arī norādīja, ka pirms vēršanās tiesā strīda risināšanai mediācija nav izmantota, jo viņš uzskata, ka mediācijas izmantošana konkrētajā strīdā būtu nelietderīga, tāpēc tai nepiekrīt.

Eglītis uzsvēra, ka nav pieļaujama rīcība, ka augsta līmeņa ierēdņi Saeimas komisijas sēdē izplata nepatiesas un apmelojošas ziņas par kādu no deputātiem.