LETA28 мая

"Ryanair" vadītājs Baltkrievijai uzdevis "ļoti interesantus jautājumus"

"Ryanair" vadītājs Maikls O’Līrijs Baltkrievijas varasiestādēm uzdevis "ļoti interesantus jautājumus" saistībā ar aviokompānijas lidmašīnas nosēdināšanu Minskā, ceturtdien Lietuvas sabiedriskajam radio sacījis satiksmes ministrs Marjus Skuodis.

Vaicāts, vai par svētdien notikušo ir kāda jauna informācija, ministrs atbildējis, ka jaunas detaļas parādās katru dienu, bet izmeklēšanas apsvērumu dēļ ne visu iespējams sīkāk komentēt.

"Mēs katru dienu saņemam paskaidrojumus no dažādām pusēm. Man pašam šķiet interesanti vairāki "Ryanair" vadītāja jautājumi,," izteicies ministrs.

""Ryanair" uzdod atbildīgajām iestādēm ļoti daudz jautājumu. Piemēram - ja jau bija aizdomas, ka lidmašīnā ir bumba, kādēļ tai tika likts nolaisties līdzās Minskas lidostas pasažieru terminālim, nevis kaut kur nomaļus? Lidsabiedrība arī jautā, kāpēc pasažieri netika steidzami evakuēti, kāpēc bagāža netika pārbaudīta ar īpašu aprīkojumu, bet tikai ar suņiem, kāpēc ne "Ryanair" darbinieki, ne pasažieri sešas stundas nesaņēma nekādu informāciju."

Skuodis ceturtdien pārrunās šo incidentu ar ANO Starptautisko civilās aviācijas organizāciju (ICAO). Viņaprāt, Lietuvai būtiskākā ir starptautiska izmeklēšana.

“Ir daudz konkrētu detaļu, redzēsim, ko organizācija atbildēs. Iespējami dažādi soļi. Šai gadījumā mums būtiskākā ir starptautiska izmeklēšana, kas atbildētu uz visiem jautājumiem, tostarp, kur palika pieci pasažieri. Par diviem mums zināms, ka viņi ieslodzīti cietumā, lai gan likumīgi ceļoja starp divām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm," viņš norādījis.

Lidsabiedrība "Ryanair" svētdien paziņoja, ka tās lidmašīnai ceļā no Atēnām uz Viļņu likts nolaisties Minskas lidostā, jo no Baltkrievijas dispečeriem saņemta informācija par potenciālu drošības apdraudējumu. Šī informācija vēlāk neapstiprinājās, bet Minskas lidostā tika aizturēts opozīcijas medija "Nexta" dibinātājs Romāns Protasevičs, kam Baltkrievijā draud nāvessods, un viņa draudzene Sofija Sapega, kas arī bija starp lidmašīnas pasažieriem.

Brīdī, kad lidmašīnai Baltkrievijas gaisa telpā tika norādīts mainīt kursu, tā jau atradās tuvāk Viļņai nekā Minskai. Kā pastāstījusi Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas galvenā ārlietu padomniece Asta Skaisgirīte, lai panāktu, ka lidmašīna dodas uz Minskas lidostu, to pavadījis Baltkrievijas gaisa spēku iznīcinātājs un militārais helikopters.

Zināms, ka ar Baltkrievijas režīma varasiestāžu sagrābto lidmašīnu svētdienas vakarā Lietuvas galvaspilsētā neieradās kopumā pieci cilvēki, kas tajā sākotnēji atradās, tātad, neskaitot Protaseviču un Sapegu, vēl trīs pasažieri.