ЛатвияLETA27 мая

Rīgas biroju tirgū investīciju aktivitāte pērn bija augstākā pēdējo triju gadu laikā

Rīgas biroju tirgū 2020.gadā piedāvāti 85 000 kvadrātmetru jaunu biroja telpu, savukārt investīciju aktivitāte pērn bija augstākā pēdējo triju gadu laikā, teikts starptautiskās nekustamā īpašuma konsultāciju kompānijas "Newsec" sagatavotajā 2020.gada otrā pusgada Rīgas biroju tirgus apskatā "Riga Office Outlook".

Apskatā minēts, ka pagājušā gada otrajā pusgadā Rīgas biroju tirgu iekustināja divi lieli banku darījumi. Banka "Citadele", cenšoties koncentrēties uz pamatdarbību, pārdeva centrālo biroju investīciju pārvaldības kompānijai "Lords LB Asset Management". Tāpat nomainījās "SEB" bankas galvenās mītnes investors - par to kļuva "Grinvest" fonds, kas investē atjaunojamajos enerģijas avotos un nekustamajos īpašumos.

Tāpat pie lielākajiem darījumiem minēts "airBaltic" galvenās mītnes, kuras platība sasniedz 6500 kvadrātmetru, pārdošanu "EfTEN Capital" fondam.

"Šie investīciju darījumi ir laba zīme, kas parāda, ka ilgi snaudošais Rīgas biroju tirgus atmostas. Tomēr, lai darījumi attīstītos tālāk, nepieciešams jaunu A klases biroju piedāvājuma pieaugums. Šo robu tirgū jau kādu laiku cenšas aizpildīt Lietuvas attīstītāji, kas Rīgā plāno un sāk būvēt investoriem pievilcīgus objektus," pārskatā norāda "Newsec" nekustamo īpašumu ekonomiste Latvijā Inita Nitiša.

Starp Lietuvas attīstītājiem Rīgā "Hanner" attīsta daudzdzīvokļu un biroju kvartālu "Jaunā Teika", "Lords LB Asset Management" attīsta "Preses nama" kvartālu, "Galio Group" - darījumu centru "Daugavgrīva", "Capitalica Asset Management" - biroju kompleksu "Verde", bet "Urban Inventors" gatavojas veidot augsto tehnoloģiju pilsētiņu.

Pēc "Newsec" ekspertu paustā, Rīgā modernās biroju ēkas agrāk tika būvētas vienam nomniekam, piemēram, bankai, bet līdz ar jaunu investoru ienākšanu Latvijas galvaspilsētā tiks piedāvāti objekti, kuros aicinās iekārtoties vairāk nekā vienam nomniekam.

Starp lielākajiem 2020.gada jaunajiem biroju projektiem apskatā minēti "Z-Towers" un "Origo One" darījumu centri, kas nomniekiem piedāvā attiecīgi 25 000 kvadrātmetru un 11 500 kvadrātmetru A klases biroju telpas.

2020.gadā brīvo biroju skaits strauji palielinājās, taču gada beigās brīvo biroju platība A klasē samazinājās un B klasē nedaudz palielinājās. Brīvo biroju skaits gada beigās sasniedza 15,8%. Viss moderno biroju telpu tirgus 2020.gada beigās veidoja apmēram 756 000 kvadrātmetru platību.

Apskatā teikts, ka 2021.gadā jaunas biroju platības netiks piedāvātas, savukārt 2022.gadā prognozējams piedāvājuma pieaugums - vairāk nekā 128 000 kvadrātmetru platību piedāvās jaunie biroju projekti, kas cits pēc cita tiks pabeigti, piemēram, "Verde", "Elemental", "Office Building Complex" un "Salas biroji". Piedāvājums pieaugs nedaudz lēnāk, kā cerēts, jo daļa projektu ir pārcelti uz 2023.gadu.

"Rīgas biroju tirgus atšķiras no Viļņas vai Tallinas ar to, ka darījumu centri ir izkliedēti dažādās Rīgas vietās, bet pilsētas centrā pietrūkst augstas kvalitātes biroju telpu, kuras piedāvātu vairāk nekā 10 000 kvadrātmetru platību. Uz to reaģējot, attīstītāji gatavojas būvēt darījumu centrus pilsētas sirdī, tāpēc plānots, ka tuvākajā laikā Skanstes ielas teritorija kļūs par centra darījumu rajonu," norāda Nitiša.

Viņa skaidro, ka 2020.gada otrajā pusē ir sākta divu nozīmīgu projektu - Preses nama kvartāla un "Verde" - celtniecība. Otrais no tiem līdz 2023.gadam papildinās Skanstes ielas teritoriju ar 30 000 kvadrātmetru plašām modernu biroju telpām.

"Newsec" apskatā teikts, ka, pieaugot modernu biroju platības piedāvājumam, ārvalstu uzņēmumi aizvien biežāk vērš skatienu Rīgas virzienā, jo šeit biroju cenas ir pievilcīgākas nekā Rietumeiropā. Piemēram, vidējās A klases biroju telpu nomas cenas Rīgā ir 14-16 eiro par kvadrātmetru. Vienlaikus no centra tālāk esošo B klases biroju nomas cenas sākas no deviņiem eiro par kvadrātmetru. Tāpat ārzemju uzņēmumus Rīgā interesē plašais kvalificētu informācijas tehnoloģiju (IT) speciālistu loks.

Apskatā arī teikts, ka pagājušajā gadā divi lieli ārvalstu uzņēmumi atvēra birojus Rīgā - aviokompānija "Norwegian" izveidoja starptautisku pakalpojumu centru, bet Šveices telekomunikāciju sabiedrība "Swisscom" atvēra Eiropā otro "DevOps" programmatūras izstrādes un IT pakalpojumu centru.

"Newsec" ir starptautiska nekustamā īpašuma konsultāciju kompānija, kas izveidota 1994.gadā Zviedrijā. Tā darbojas septiņās Ziemeļeiropas un Baltijas valstīs. "Newsec" darbojas kā starpnieks nekustamā īpašuma investīciju darījumos, kā arī pārdod komerciālos nekustamos īpašumus, sniedz nekustamo īpašumu pārvaldīšanas pakalpojumus un pārstāv klientu intereses, attīstot jaunus vai paplašinot esošos projektus.