LETA11 дек.

Pret vairākām Lietuvas valsts institūcijām vērsts "komplekss kiberuzbrukums un informācijas uzbrukums"

Lietuvas Ārlietu un Aizsardzības ministrijas, Valsts robežapsardzes dienests (VSAT) un Šauļu pilsētas pašvaldība ceturtdien paziņojuši, ka to vārdā izplatītas viltus ziņas, kuru saturs atšķīries, bet Ārlietu ministrija to vērtējusi kā "kompleksu kiberuzbrukumu un informācijas uzbrukumu".

Kā teikts tās paziņojumā, informācija, ka "Lietuvas Ārlietu ministrija iesniegusi notu Polijas vēstniecībai Lietuvā, neatbilst patiesībai".

"Sazinoties ar citām atbildīgajām Lietuvas institūcijām, esam secinājuši, ka tas ir komplekss kiberuzbrukums un informācijas uzbrukums," norāda ministrija, atzīmējot, ka pēdējā laikā pastiprinājušies šādi uzbrukumi, kas vērsti uz "Lietuvas un Polijas draudzīgo attiecību saasināšanu un lietuviešu un poļu tautu sanaidošanu".

Valsts robežapsardzes dienesta tīmekļa vietnē trešdienas vakarā ievietota viltus ziņa, ka pie Lietuvas un Polijas robežām aizturēts poļu diplomāts no Polijas vēstniecības Lietuvā, kas vedis narkotikas, ieročus un naudu, un vēstniecībai šai jautājumā iesniegta nota. VSAT pārstāvis Ģiedrjus Mišutis ziņu aģentūrai BNS pastāstījis, ka šāda informācija vietnē ievietota, nelikumīgi pieslēdzoties sistēmai, un izņemta ceturtdienas rītā.

Savukārt Aizsardzības ministrija noliegusi kā viltus informāciju uzaicinājumus ierasties Bruņoto spēku reģionālajās karaklausības nodaļās, norādot, ka Karaklausības dienests "nav devis nedz pašvaldībām, nedz izglītības vai citām iestādēm, nedz iesaucamajiem norādījumu 10.decembrī veikt iesaukšanas procedūras vai ierasties reģionālajos karaklausības centros".

Tā uzsvērusi, ka iesaukšana Bruņotajos spēkos šogad beigusies 7.decembrī, turklāt jaunā koronavīrusa izplatības iegrožošanas nolūkos jaunieši jau mēnesi tikuši aicināti savus datus iesniegt attālināti.

Ministrija aicinājusi sekot oficiālajai informācijai un ziņot par līdzīgiem viltus informācijas izplatīšanas gadījumiem.

Trešdienas vakarā uzlauzta arī Šauļu pašvaldības tīmekļa vietne, aģentūrai apliecinājis Šauļu mērs Artūrs Visocks.

"Viltus ziņa attiecās uz lidostu, uz mūsu centieniem attiecībā uz lidostu. Uzbrukums bija visai gudrs, ziņu nevarēja nokopēt, vienīgi iegūt ekrānuzņēmumu," viņš stāstījis, piebilstot, ka ziņa vietnē parādījusies vakarā un to ļoti drīz izdevies izdzēst, tādēļ domājams, ka to varēja izlasīt tikai daži cilvēki.

Kā uzskata Lietuvas Nacionālā kiberdrošības centra direktors Rītis Rainis, lai gan šie uzbrukumi bijuši atšķirīgi pēc satura, domājams, runa ir par koordinētu rīcību.

"Veicām izmeklēšanu kopā ar institūcijām, kuras pieredzēja šos uzbrukumus, un speram soļus to novēršanai," viņš norādījis.

Rainis atzinis, ka šis jaunākais uzbrukums atšķīries no līdzīgiem šā un pagājušā gada laikā pieredzētajiem incidentiem, kuros izplatīta viena un tā pati viltus ziņa.

"Viss notika vienlaicīgi, tādēļ tehniskā ziņā pastāv aizdomas, ka to darījuši vieni un tie paši subjekti, bet saturs atšķīrās - tika mēģināts novērtēt reaģēšanas laikus un saziņu," sacījis eksperts, piebilzdams, ka vēl būtu jāapkopo visa aina, lai saprastu, kā notikuši uzbrukumi un kā pasargāt sistēmu vājās vietas.

Lietuvas Bruņoto spēku Stratēģiskās komunikācijas departamenta analītiķi pēdējā laikā novērojuši aktīvāku negatīvas un maldinošas informācijas izplatīšanos publiskajā telpā un sociālajos tīklos.

Septembrī Lietuvas Ārlietu ministrija brīdināja, ka tās vārdā izplatīta viltus ziņa, ka ministrs Lins Linkevičs aicinot sūtīt uz Baltkrieviju "miera uzturēšanas spēkus".