LETA27 нояб.

Polijas prokuratūra sāk izmeklēšanu par abortu aizlieguma pretinieku protestiem

Varšavas prokuratūra uzsākusi izmeklēšanu saistībā ar nesenajiem abortu aizlieguma pretinieku protestiem, izmeklēšanā galveno uzmanību veltot tam, vai demonstrācijas nav bijušas aizvainojošas katoļu baznīcai un vai tās nav radījušas draudus sabiedrības veselībai.

Demonstrantu sašutums cita starpā bija vērsts arī pret katoļu baznīcu, kas tradicionāli bijusi abortu pretiniece.

Protestu pirmajā fāzē protestētāji dažkārt traucēja dievkalpojumu norisei, bet dievnami tika apķēpāti ar protestu kustības saukļiem un abortu jautājumu krīzes telefona numuriem.

Tagad Varšavas reģionālā prokuratūra veiks izmeklēšanu par to, vai demonstranti ir aizvainojuši katoļus un vai demonstrāciju rīkotāji ir publiski nosodījuši nelikumības, ceturtdien pavēstīja prokuratūras pārstāve sakariem ar presi Aleksandra Skšiņarza.

Prokuratūra izmeklēs arī to, vai pandēmijas apstākļos notikušās demonstrācijas nav radījušas draudus sabiedrības veselībai, norādīja amatpersona.

Prokuratūras izmeklēšana uzsākta, reaģējot uz sūdzībām, kas cita starpā saņemtas arī no abortu pretinieku organizācijām.

Polijas ģenerālprokurors un tieslietu ministrs Zbigņevs Zjobro vairākkārt kritizējis protestu rīkotājus.

Abortu aizlieguma pretinieku protesti Polijā notiek kopš oktobra beigām, neskatoties uz ierobežojumiem, kas noteikti cīņā pret jauno koronavīrusu.

Polijas Konstitucionālā tiesa 22.oktobrī atzina, ka abortu veikšana nemaināmu, iedzimtu embrija defektu, arī Dauna sindroma un nāvējošu slimību, dēļ ir nelikumīga, jo konstitūcija aizsargā katra indivīda dzīvību.

Tiesas lēmums ir faktisks abortu aizliegums, jo tiesas noraidītais nosacījums ir pamatojums gandrīz visiem legālajiem abortiem Polijā.

Spriedums vēl nav publicēta Likumu vēstnesī.

Demonstrācijas pēdējā laikā kļuvušas mazākas un notiek retāk, bet oktobra beigās vairākās Polijas pilsētās protesta akcijās piedalījās desmitiem tūkstoši cilvēku.