LETA12 февр.

Par teroraktu plānošanu Dānijā un Vācijā aizturēti 14 cilvēki

Vācijas un Dānijas varasiestādes aizturējušas 14 cilvēkus, kuri tiek turēti aizdomās par uzbrukumu plānošanu, ceturtdien paziņojušas amatpersonas.

Starp aizturētajiem ir trīs brāļi sīrieši, kuri plānoja teroraktā izmantot vairākus kilogramus eksplozīvu ķimikāliju.

Dānijas izlūkdienests PET atklāja, ka aizturēti kopumā 14 cilvēki, tostarp viena persona aizturēta Vācijā.

Septiņi no Dānijā aizturētajiem jau paturēti pirmstiesas apcietinājumā.

PET plašāku informāciju par aizdomās turamajiem nesniedza, bet atklāja, ka septiņi cilvēki, kas paturēti pirmstiesas apcietinājumā, plānojuši vienu vai vairākus teroraktus vai piedalījušies mēģinājumos veikt teroraktus.

Aizturētie tiek turēti aizdomās par sastāvdaļu vākšanu sprāgstvielu izgatavošanai un ieroču izgatavošanai vai arī par palīdzības sniegšanu šajos procesos.

Tiesa vēl lems, vai paturēt pirmstiesas apcietinājumā pārējos sešus aizturētos, kas arī saistīti ar šo lietu.

PET novērtējumā terorisma draudi pret Dāniju joprojām ir nopietni, un šī konkrētā lieta šo novērtējumu nemaina, teikts izlūkdienestu paziņojumā.

Vācijas prokuratūra sniedza plašāku informāciju par aizdomās turamajiem no Sīrijas.

Sīrieši, kas ir 33, 36 un 40 gadus veci, apsūdzēti nopietnā vardarbības plānošanā, apdraudot valsti, atklāja Vācijas prokuratūra.

"Šī gada janvārī viņi esot bijuši iesaistīti vairāku kilogramu ķimikāliju iegādē," paziņoja prokuratūra, norādot, ka konkrētās ķimikālijas iespējams izmantot eksplozīvu ierīču izgatavošanā.

Divus no trim sīriešiem aizturēja Dānijas varasiestādes, kas arī konfiscēja ķimikālijas, bet trešais tika aizturēts Vācijas Hesene federālajā zemē.

Desavā, Saksijā-Anhaltē, Vācijas policija arī konfiscēja desmit kilogramus šaujampulvera un degļus, paziņoja prokuratūra.

Žurnāls "Der Spiegel" vēsta, ka aizturētie sīrieši ir brāļi un policija kratīšanā adresē Desavā atradusi teroristu grupējuma "Islāma valsts" karogu.

Ķimikālijas - sēru un alumīnija pulveri - pasūtījis 33 gadus vecais brālis no Dānijas, kā piegādes adresi norādot 36 gadus vecā brāļa dzīvesvietu Desavā, ziņo "Der Spiegel".

36 gadus vecais brālis netika notverts viņa dzīvesvietā, taču policija tur atrada "Islāma valsts" propagandas materiālus, ziņo žurnāls.

Ar "Islāma valsti" saistīti cilvēki Vācijā pēdējos gados ir pastrādājuši vairākus teroraktus, tostarp uzbrukumu Ziemassvētku tirdziņam Berlīnē 2016.gada decembrī. Šajā teroraktā dzīvību zaudēja 12 cilvēki.

Vācijas drošības iestāžu redzeslokā esošo par bīstamiem uzskatīto islāmistu skaits kopš 2013.gada ir pieckāršojies un pašreiz sasniedz 615.