COVID-19LETA23 апр.

Par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām ziņo aptuveni četri no 1000 vakcinētajiem

Par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām Latvijā ziņo aptuveni četri no 1000 vakcinētajiem, liecina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) statistika.

Kopš pērnā gada 28.decembra, kad Latvijā tika sākta vakcinācija pret Covid-19, līdz šī gada 18.aprīlim ZVA saņemti 919 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām. Šajā laikā vakcinācija veikta 208 321 reizi, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan ar otro vakcīnas devu.

Statistika liecina, ka par konstatētām iespējamām blakusparādībām Latvijā ziņojuši aptuveni četri no 1000 vakcinētajiem ar pirmo vai otro vakcīnas devu.

Visbiežāk Latvijā ir saņemti ziņojumi par galvenokārt jau zināmām iespējamām organisma reakcijām pēc vakcinācijas, proti, paredzētām blakusparādībām, kas norādītas vakcīnas lietošanas instrukcijā. Piemēram, ziņots par reakciju vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu. Saskaņā ar ziņojumos sniegto informāciju, šīs blakusparādības izzuda dažu dienu laikā. Līdzīgas šādas vakcīnu izraisītas reakcijas novērojamas arī citu vakcīnu lietošanas gadījumā.

ZVA uzsver, ka visām zālēm, to vidū vakcīnām, var būt blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Lai veidotu aizsardzību pret koronavīrusu, Covid-19 vakcīnas stimulē vakcinētā cilvēka organisma imūnsistēmu. Tā rezultātā daļai cilvēku viņu organisma īpatnības dēļ var rasties sagaidāmas reakcijas jeb paredzētas blakusparādības. Tomēr šādu reakciju rašanās vai trūkums neliecina par to, cik stipra vakcinācijas rezultātā būs iegūtā organisma aizsardzība.

ZVA atgādina, ka Covid-19 vakcīnu biežākās blakusparādības, piemēram, paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, galvassāpes, nogurums, muskuļu un locītavu sāpes, proti, gripai līdzīgi simptomi, var sākties astoņas līdz desmit stundas pēc vakcīnas saņemšanas. Parasti tie izzūd paši no sevis divu līdz trīs dienu laikā.

Tāpat pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas bieži var rasties vietējas reakcijas, piemēram, apsārtums, pietūkums un sāpes vakcīnas injekcijas vietā. Apsārtums un pietūkums var izplatīties pat līdz tuvākajām locītavām. Šīs vietējās reakcijas parasti parādās pāris stundu laikā pēc injekcijas, pārsvarā norit viegli un izzūd pašas no sevis bez ārstēšanas, tās ir sagaidāmas un bieži sastopamas.

Retos gadījumos ir saņemti ziņojumi par blakusparādībām, kuras nav minētas lietošanas instrukcijā.

Paaugstinātas temperatūras gadījumā ieteicams lietot ibuprofēnu vai paracetamolu, skaidro ZVA. Tikai jāievēro, ka nedrīkst pārsniegt šo zāļu lietošanas instrukcijā ieteikto devu.

Dažkārt gripai līdzīgo simptomu dēļ pēc vakcinācijas var rasties īslaicīga darbnespēja, un šādā gadījumā jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš var lemt par darbnespējas lapas piešķiršanu.

ZVA arī atgādina, ka "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" izstrādātajām vakcīnām gripai līdzīgie simptomi biežāk ir izteiktāki pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas. Savukārt "AstraZeneca" vakcīnai - pēc pirmās devas saņemšanas. Blakusparādības mēdz stiprāk izpausties jaunākiem cilvēkiem.

Ja pacientam ir bažas par jebkuru veselības traucējumu iespējamu saistību ar vakcināciju, jāsazinās ar ārstu. Ja pēc vakcinācijas gripai līdzīgie simptomi nemazinās un ilgst vairāk nekā trīs dienas vai tie pastiprinās, noteikti jākonsultējas ar ģimenes ārstu.

"Būtiski ņemt vērā, ka organisma aizsardzība pret vīrusu iestājas tikai pēc vakcīnu pret Covid-19 otrās devas saņemšanas," uzsver ZVA.

Pašlaik Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram, balstoties uz pieejamiem datiem, būtu noteikta ticama cēloniska saistība ar vakcīnu.

ZVA apgalvo, ka ikviens ziņojums par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts. Ziņojumus izvērtē gan ZVA, atsevišķos būtiskos gadījumos konsultējoties arī ar Imunizācijas valsts padomi, Veselības inspekciju un dažādiem atbilstošās medicīnas jomas klīniskiem speciālistiem, gan Eiropas Zāļu aģentūra, kā arī visu Eiropas valstu zāļu aģentūru speciālisti un vakcīnu reģistrācijas īpašnieki.

Saskaņā ar Eiropas Savienībā izstrādāto nepārtrauktas Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānu šo vakcīnu uzraudzība tiek veikta ievērojami intensīvāk nekā citām zālēm, lai nodrošinātu jaunas drošuma informācijas ātru identificēšanu, apkopošanu un analīzi. Šie pasākumi arī ļauj normatīvā regulējuma iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus no dažādiem informācijas avotiem un nepieciešamības gadījumā veikt visas nepieciešamās reglamentējošas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.

Gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA. Informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem regulāri tiek publicēta ZVA tīmekļvietnē.

Jau ziņots, ka līdz šim pirmo vakcīnas pret Covid-19 devu Latvijā saņēmuši 10,06% iedzīvotāju, liecina Nacionālās veselības dienesta dati.

Aizvadītajā diennaktī pirmo poti pret Covid-19 saņēma 4697 cilvēki, savukārt vēl 1531 persona vakcinācijas ciklu noslēdza, saņemot otru poti. Kopumā vakar sapotēti 6228 cilvēki

Otro poti saņēmušo cilvēku skaits vakar sasniedza otro lielāko rādītāju kopš vakcinācijas procesa sākuma. Lielāks tas bijis vien 2.februārī, kad otro devu saņēma 1673 cilvēki. Otrdien nepilna ceturtdaļa otro poti saņēmušo bija personas virs 60 gadu vecuma, vairāk nekā 240 sapotēto bija personas ar hroniskām slimībām, līdzīgs bijis arī vakcinēto ārstniecības personu skaits.

Apmēram trešdaļa vakar pirmo poti saņēmušo bija cilvēki vecumā virs 60 gadiem, katrs ceturtais bija persona ar hroniskām slimībām. Vakar pirmo vakcīnas devu saņēma arī vairāk nekā 730 izglītības iestāžu darbinieki.

Līdz šim vakcinācijas procesu, saņemot pirmo poti, sākuši 10,06% Latvijas iedzīvotāju, savukārt abas vakcīnas devas saņēma 1,6% iedzīvotāju.