ЛатвияLETA22 февр.

Nelegālās cigaretes pērn veidoja 20,4% no kopējā tirgus

Nelegālo cigarešu tirgus pērn sasniedza 20,4% no kopējā tirgus apmēra, kas ir par 3,6 procentpunktiem vairāk nekā 2019.gadā, kad šis rādītājs bija 16,8% pavēstīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK), atsaucoties uz tirgus pētījumu kompānijas "Nielsen" pētījumu.

LTRK norādīja, ka tādējādi Latvija šajā rādītājā pietuvojusies Lietuvai, kur nelegālo cigarešu īpatsvars aizvadītajā gadā bija 21,8%. Savukārt Igaunijā nelegālo cigarešu īpatsvars bija ievērojami zemāks nekā Latvijā un bija 9,5% no kopējā tirgus apmēra.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš atzīmēja, ka šī nelegālā tirgus pieauguma tendence atspoguļo vairāku faktoru ietekmi - gan Covid-19 pandēmijas ietekmi uz ekonomiku un pirktspēju, gan mentola cigarešu aizliegumu, gan akcīzes nodokļa politiku Latvijā.

"Mēs redzējām, ka līdz pat aizvadītajam gadam nelegālais tirgus pastāvīgi samazinājās, sasniedzot pēdējos desmit gados zemāko līmeni, tomēr pašreiz nav pamata cerēt uz pozitīvām izmaiņām. Visticamāk, ka negatīvā tendence ar nelegālo tirdzniecību turpināsies arī nākotnē un noteikti skars arī cigarešu alternatīvu jeb bezdūmu produktu grupu, kam šogad pretēji ekspertu ieteikumiem, nepamatoti strauji tika paaugstināts akcīzes nodoklis," sacīja Endziņš.

Pēc viņa teiktā, pirmie signāli jau tiek saņemti - pieaug e-cigarešu nelegālā tirdzniecība internetā un parādās arī karsējamās tabakas kontrabandas gadījumi.

Pētījuma dati liecina, ka 2,4% no kopējā Latvijā patērēto cigarešu apjoma bijuši viltojumi, attiecīgi viltojumu īpatsvars no visām nelegālajam cigaretēm bijuši teju 12%. Lielākais nelegālo cigarešu apjoms Latvijā joprojām tiek ievests no Baltkrievijas (67,2%). Līdzīgi kā iepriekšējos pētījuma periodos 61% no kopējā nelegālo cigarešu apjoma veidoja Grodņas tabakas fabrikas ražotās cigarešu markas, piemēram "NZ", "Premier", "Queen", "Minsk", "Fest".

Analizējot nelegālo cigarešu izplatību Latvijas pilsētās, ievērojams to īpatsvars konstatēts Daugavpilī (44,7%), Ogrē (38%), Liepājā (33,3%), kā arī Jēkabpilī un Salaspilī (30%), savukārt Rīgā nelegālo cigarešu apjoms aizvadītā gada nogalē bija 18,9%..

Kompānija "Nielsen" pētījumu veic katru gadu. Pētījuma metode - tukšu cigarešu paciņu vākšana uz ielām un atkritumu urnās, nosakot cigarešu izcelsmes valsti, balstoties pēc akcīzes marķējuma un brīdinājumu uzrakstiem par kaitīgumu veselībai. Pētījuma metodi ir apstiprinājis Eiropas birojs krāpšanas apkarošanai. Pētījums veikts no 2020.gada 14. līdz 20.septembrim, apsekojot 25 Latvijas pilsētas (61% no Latvijas iedzīvotājiem) un savācot 4900 tukšās cigarešu paciņas.