LETA14 нояб.

Lēmums sākt elektroenerģijas tirdzniecību ar Krieviju pārkāpj trīspusējo vienošanos

Lietuvas valdība gatavojas rakstveidā vērsties pie Latvijas, norādot, ka Latvijas puses lēmumu sākt elektroenerģijas tirdzniecību ar Krieviju Lietuva uzskata par trīspusējās vienošanās pārkāpumu, ceturtdien paziņojis ārlietu ministrs Lins Linkevičs.

"Mutiski mēs šo informāciju jau esam snieguši un, protams, sniegsim arī rakstveidā, jo iekams nav apstiprināta jaunā metodika, attiecīgi ir spēkā 2018.gada metodika, kurā nav paredzētas tādas iespējas tirgot elektroenerģiju ar Krieviju, ko latvieši it kā sākuši darīt. Tie ir objektīvi fakti, un tie jāfiksē," viņš sacījis radiostacijai "Žiniu radijas".

Kā ziņots, Latvija pirms nedēļas atvēra Latvijas-Krievijas elektroenerģijas tirdzniecības robežu importam no Krievijas uz Baltiju, ņemot vērā, ka divas dienas pirms tam Baltkrievijā sāka darbu Astravjecas atomelektrostacija (AES) un tūlīt pēc tam saskaņā ar Lietuvas lēmumu tika slēgta Baltkrievijas-Lietuvas elektroenerģijas tirdzniecības robeža trešo valstu elektroenerģijas importam uz Baltiju.

Latvija norādīja, ka balstās uz jauno triju Baltijas valstu pārvades sistēmu operatoru saskaņoto metodiku, kas atļauj tirdzniecību ar Krieviju, taču Lietuvā šī metodika izraisījusi lielas diskusijas - to gan ir apstiprinājusi Enerģētikas ministrija, bet pagaidām nav apstiprinājusi Lietuvas Valsts enerģētikas regulēšanas padome.

Metodiku kritizējusi arī Seima vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusī konservatīvā partija "Tēvzemes savienība - Lietuvas kristīgie demokrāti". Tēvzemieši uzskata, ka enerģētikas ministra Žīgimanta Vaičūna piedāvātajai metodikai trūkst pienācīgu drošības sviru, un iestājas par stingrāku plūsmu regulēšanu un drošāku sertifikācijas sistēmu.