Covid-19 pandēmijas seku novēršanai kopš marta vidus Valsts kase finanšu tirgos aizņēmusies nedaudz vairāk par 2,2 miljardiem eiro, pirmdien preses konferencē sacīja Valsts kases Prognozēšanas un finanšu plānošanas departamenta direktore Jevgēnija Jalovecka.
Viņa skaidroja, ka šis finansējums piesaistīts uz salīdzinoši īsiem termiņiem, bet procentu likmes ir tuvu nullei, lai mazinātu šo aizņēmumu ietekmi uz valsts budžetu.
Vienlaikus Valsts kase līdzekļu piesaistīšanai strādā arī ar starptautiskajām finanšu institūcijām, tostarp aprīlī parakstīts aizņēmuma līgums ar Ziemeļu investīciju banku par 500 miljoniem eiro. Septembrī-oktobrī saņemti 250 miljoni eiro no šī aizņēmuma, bet atlikusī daļa gaidāma nākamā gada sākumā.
Tāpat Valsts kasei pieejami līdzekļi no Eiropas Komisijas programmas bezdarba mazināšanai, tostarp 120 miljoni eiro jau ir saņemti novembrī, bet atlikušos 73 miljonus eiro plānots saņemt nākamā gada pirmajā pusē.
Tāpat ir pieejams 400 miljonu eiro finansējums no Eiropas Investīciju bankas jau iepriekš noslēgto līgumu ietvaros.
"Valstij patlaban ir pietiekams finansējums krīzes seku novēršanai un ekonomikas atveseļošanai. Ja būs nepieciešami papildu līdzekļi, tos varēsim piesaistīt, jo finanšu tirgos patlaban ir ļoti labvēlīgi nosacījumi," sacīja Jalovecka.
Viņa piebilda, ka līdz ar to valsts parāds šogad novembra beigās pieauga līdz 13 miljardiem eiro.
Jalovecka informēja, ka 2020.gada sākumā valsts parāds bija 10,8 miljardi eiro.
Savukārt pēc Eiropas kontu sistēmas metodoloģijas vispārējās valdības parāds gada sākumā bija 36,9% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet šī gada beigās tas varētu sasniegt 46-47% no IKP.
"Īstermiņā tas ir atbalsts ekonomikai, bet svarīgi ir nodrošināt valsts parāda ilgtspēju, lai nākotnē mazinātu slogu uz budžetu. Kredītreitingu aģentūras patlaban situāciju uztver ar izpratni un Latvijas kredītreitings ir vēsturiski augstākajā līmenī. Vienlaikus kredītreitingu aģentūras rūpīgi seko tam, kā valsts nodrošina ekonomiskās attīstības ilgtspēju," stāstīja Jalovecka.