LETA20 февр.

Jaunzēlande līdz maijam izvedīs karavīrus no Afganistānas

Jaunzēlande līdz maijam izvedīs savus karavīrus no Afganistānas, noslēdzot 20 gadus ilgušo misiju Āzijas valstī pavēstīja premjerministre Džasinda Ārderna.

Afganistānas misija bijusi viena no ilgākajām Jaunzēlandes vēsturē, un tās gaitā dzīvību zaudējuši desmit Jaunzēlandes karavīri, atgādināja premjere.

Misija gaitā Afganistānā bija izvietotas vairāk nekā 3500 militārpersonas, un "viņu apņēmība aizstāt konfliktu ar mieru paliks atmiņā vienmēr", norādīja Ārderna.

Šobrīd Afganistānā ir seši Jaunzēlandes Aizsardzības spēku pārstāvji, sacīja aizsardzības ministrs Pīni Henare.

Trīs darbojas Afganistānas Nacionālās armijas virsnieku akadēmijā, bet vēl trīs - NATO misijā "Resolute Support".

"Mēs esam atbalstījuši reģionālo drošību un esam palīdzējuši uzlabot Afganistānas tautas dzīvi, īpaši Bamjanas provincē," pavēstīja Henare.

Virsnieku akadēmijas mentoru programma tagad ir "pašpietiekama tādā mērā", ka Jaunzēlandes karavīri var atgriezties mājās, sacīja ministrs.

Afganistānas miera process ir "labākā perspektīva paliekošam politiskajam risinājumam", paziņojumā norādīja ārlietu ministre Nanaija Mahuta.

"Jaunzēlande turpinās atbalstīt Afganistānas valdību un tās tautu nākamajos gados, arī tai turpinot Afganistānas iekšējo miera procesu centienos atrisināt desmitgades ilgušo konfliktu," uzsvēra ministre.

Pērn februārī noslēgtā ASV un talibu vienošanās paredz visu ārvalstu karavīru izvešanu no Afganistānas līdz maijam, savukārt talibi apņēmās sākt miera sarunas ar Kabulas valdību un mazināt vardarbību.

Sarunas noris gausi, bet vardarbība nav rimusies. ASV šobrīd izvērtē vienošanos ar talibiem, savukārt NATO ģenerālsekretārs norādījis, ka alianses karavīri tiks izvesti, kad būs pienācis īstais laiks.