Izraēlas ģenerālštāba priekšnieks Avivs Kohavi šonedēļ pavēstījis, ka armija atjauno operatīvos plānus karadarbībai pret Irānu un ka ASV atgriešanās 2015.gada kodolnolīgumā ar Teherānu būtu kļūda.
Šie izteikumi ir acīmredzams signāls jaunajam ASV prezidentam Džo Baidenam par nepieciešamību būt piesardzīgam jebkādos mēģinājumos ielaisties darīšanās ar Irānu.
Šādi Izraēlas ģenerālštāba priekšnieka izteikumi par Savienoto Valstu politiku ir neierasti un, domājams, ka tie iepriekš saskaņoti ar Izraēlas valdību.
"Atgriešanās pie 2015.gada kodolvienošanās, pat tad, ja tas ir līdzīgs līgums ar vairākiem uzlabojumiem, no operatīvā un stratēģiskā viedokļa ir slikta un nepareiza," runā Telavivas Universitātes Nacionālās drošības pētījumu institūtā norādīja Kohavi.
Baidena priekštecis Donalds Tramps izstājās no lielvaru kodolvienošanās ar Irānu 2018.gadā, izpelnoties Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu atzinību.
Netanjahu kritizēja sankciju mīkstināšanu, ko paredzēja vienošanās, brīdinot, ka Irāna, visticamāk, atgriezīsies pie kodolieroču izstrādes pēc līguma izbeigšanās.
Entonijs Blinkens, kuru ASV Senāts otrdien apstiprināja valsts sekretāra amatā, pagājušajā nedēļā izteicās, ka Vašingtona "vēl ir tālu" no lēmuma par atgriešanos kodolnolīgumā, jo vispirms jāpārliecinās, ka Irāna ir atsākusi tā ievērošanu.
Kopš Vašingtona izstājusies no līguma, Irāna pakāpeniski atteikusies no tā galveno noteikumu ievērošanas, palielinot bagātinātā urāna uzkrājumus, atsākot urāna bagātināšanu līdz augstākai tīrības pakāpei un uzstādot līguma aizliegtās centrifūgas.
Kohavi norādīja, ka šīs Irānas darbības liecina, ka Teherāna galu galā var izlemt ķerties pie straujas kodolieroču izstrādes.
"Ņemot vērā šo fundamentālo analīzi, esmu devis rīkojumu Izraēlas Aizsardzības spēkiem līdztekus jau esošajiem sagatavot virkni [jaunu] operatīvo plānu," pavēstīja Kohavi. "To īstenošana būs atkarīga no politiskās vadības, taču plāniem jābūt uz galda."