ЛатвияLETA11 мая

Iedzīvotāji ar psihiskās veselības sarežģījumiem var saņemt valsts apmaksātas psihologu konsultācijas

Lai iedzīvotājiem ar psihiskās veselības sarežģījumiem ārstniecības procesā būtu pieejams valsts psiholoģiskais vai psihoterapeitiskais atbalsts, turpmāk ģimenes ārsti pie noteiktiem psihiskās veselības traucējumiem pacientu var nosūtīt uz valsts apmaksātām konsultācijām pie atbilstoša speciālista informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Jaunais pakalpojums ir pieejamas pacientiem ar depresiju, kā arī noteiktām diagnozēm, lai risinātu ar stresu saistītus traucējumus, neirotiskā spektra traucējumus un ēšanas traucējumus. Vieglāku simptomu gadījumā ģimenes ārsts var izrakstīt nosūtījumu pie klīniskā un veselības psihologa, kognitīvi biheiviorālās terapijas speciālista vai ārsta psihoterapeita.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) norāda, ka psihiskajā veselībā vieglāku traucējumu gadījumā savlaicīgi izmantota profesionāla psiholoģiski-terapeitiskā palīdzība palīdz izvairīties no stāvokļa pasliktināšanās. "Lai arī jaunajam pakalpojumam finansējumu valsts piešķīrusi līdz šī gada beigām, jau tagad zinām, ka šis būs viens no ministrijas prioritārajiem pasākumiem, kuram lūgsim finansējumu arī nākamā gada budžetā," uzsver politiķis.

Kad ģimenes ārsts sagatavojis nosūtījumu, pacients var doties uz NVD interneta vietni, kurā pieejams speciālistu saraksts - atbilstoši ģimenes ārsta nosūtījumā norādītajam, pacients izvēlas speciālistu un sazinās ar viņu par tālāko sadarbības gaitu. Visi speciālisti pacientus gatavi konsultēt arī attālināti kādā no interneta platformām.

Gadījumos, kad simptomi ir nopietnāki, ģimenes ārsts nolemj pacientu nosūtīt pie psihiatra. Ja ārstniecības procesā psihiatrs lemj par psihologa vai psihoterapeita iesaistes nepieciešamību, tiks piedāvāta iespēja saņemt psihologa konsultācijas savas multidisciplinārās komandas apmēros vai arī tiks sagatavots nosūtījums valsts apmaksātu konsultāciju saņemšanai pie kāda no iepriekš minētajiem speciālistiem.

NVD vērš uzmanību, ka minētās konsultācijas tiek sniegtas ārstniecības procesa apmēros, līdz ar to psiholoģisko un psihoterapeitisko palīdzību sniedz ārsti psihoterapeiti un sertificēti klīniskie un veselības psihologi, kuri ir reģistrēti psihologu reģistrā.

Informācija par speciālistiem, pie kuriem var vērsties konsultāciju saņemšanai, ir pieejama NVD mājaslapas "www.vmnvd.gov.lv" sadaļā "Iedzīvotājiem" - "Valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi" - "Psihiskā veselība".

Šobrīd ar NVD līgumus noslēguši vairāk nekā 60 speciālisti, taču NVD norāda, ka ir gatavs pieņemt arī jaunus speciālistu pieteikumus - informācija par pieteikšanos pieejama NVD mājaslapas "www.vmnvd.gov.lv" sadaļā "Profesionāļiem" - "Aktualitātes".

Kopumā valsts apmaksāta psiholoģiskā un psihoterapeitiskā atbalsta sniegšanai šogad no valsts budžeta līdzekļiem plānoti 1,7 miljoni eiro, paredzot, ka iedzīvotāji varēs saņemt vairāk nekā 70 000 valsts apmaksātas konsultācijas.