ЛатвияLETA30 янв.

IDB pērn rosinājis prokuratūrai apsūdzēt 75 iekšlietu sistēmas amatpersonas

Iekšējās drošības birojs (IDB) pērn rosinājis prokuratūrai apsūdzēt 75 iekšlietu sistēmas amatpersonas.

IDB informēja, ka pērn birojs sācis 58 kriminālprocesus par 64 noziedzīgiem nodarījumiem, saņēmis 26 kriminālprocesus no citām izmeklēšanas iestādēm un kopumā gada laikā veicis pirmstiesas izmeklēšanu 175 dažāda apjoma un sarežģītības pakāpes kriminālprocesos.

No 2020.gadā kriminālvajāšanas sākšanai nosūtītajiem kriminālprocesiem gandrīz viena ceturtā daļa bija saistīti ar kukuļošanu, 21% - ar vardarbību, bet 8% - ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Pērn kopumā 51 kriminālprocess tika nosūtīts prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

Aizvadītajā gadā IDB rosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu attiecībā pret 91 personu, tai skaitā 75 amatpersonām - 43 Valsts policijas amatpersonām, 27 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonām, divām Valsts robežsardzes amatpersonām un pa vienai amatpersonai no pašvaldības policijas, Nodrošinājuma valsts aģentūras un Ieslodzījuma vietu pārvaldes.

Izmeklētajos kriminālprocesos IDB 2020.gadā aizturējis 46 personas, un pārskata periodā tiesa 26 krimināllietās ir piemērojusi notiesājušu spriedumu 33 personām - 26 amatpersonām un darbiniekiem, kā arī septiņām privātpersonām.

IDB izmeklētajos kriminālprocesos arestēti 168 transportlīdzekļi, 27 nekustamie īpašumi un naudas līdzekļi vairāk nekā 30 000 eiro apmērā. Kopējā arestam pakļautās mantas summa veido vairāk nekā 2,5 miljonus eiro.

"Aizvadītais gads ir bijis nozīmīgs atskaites punkts Iekšējās drošības biroja darbā - atskatījāmies uz IDB pirmo piecu gadu darbā sasniegto, izmeklējām vairākus nebijuši vērienīgus un sabiedriski nozīmīgus kriminālprocesus, sasniedzām augstu kriminālprocesu izmeklēšanas kvalitātes līmeni un izstrādājām IDB darbības stratēģiju nākamajiem trīs gadiem," norāda IDB priekšnieks Valters Mūrnieks:

"Divi no būtiskākajiem IDB darba efektivitātes rādītājiem ir spēja izmeklēt arvien komplicētākus un vērienīgākus kriminālprocesus un veiktās izmeklēšanas kvalitātes līmenis. IDB veiktās pirmstiesas izmeklēšanas sarežģītības pakāpe ik gadu palielinās, un esmu gandarīts, ka sasniedzam patiešām augstus izmeklēšanas kvalitātes rādītājus," norāda Mūrnieks.

Pēc viņa paustā, lai nodrošinātu iespējami noziedzīgu nodarījumu skaita samazināšanos valsts amatpersonu vidū, būtiskas ir gan Valsts policijas un citu iestāžu veiktās prevencijas un risku kontroles aktivitātes, gan Iekšējās drošības biroja un citu tiesībsargājošo iestāžu efektīvs darbs, gan arī cieša un rezultatīva sadarbība ar prokuratūru.

Aizgājušajā gadā sāktās pozitīvās izmaiņas Valsts policijā, kā arī jaunizveidotā Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra Mūrniekam radījusi pamatu optimismam, ka valsts amatpersonu veikto noziedzīgo nodarījumu skaits pakāpeniski samazināsies un ka tos izdarījušās amatpersonas tiks sauktas pie atbildības ātrāk un efektīvāk.

Pandēmijas zīmē aizvadītais gads nav mazinājis sabiedrības iesaisti valsts amatpersonu iespējamu noziedzīgu nodarījumu atklāšanā, un tā joprojām izrāda iniciatīvu, aktīvi ziņojot par iespējamiem pārkāpumiem - pārskata periodā IDB kopumā ir saņemti un izskatīti gandrīz 1400 fizisku un juridisku personu iesniegumi.