Pasaules septiņu industriāli attīstīto valstu grupas (G7) un Eiropas Savienības (ES) valstis var atļauties ziedot 150 miljonus Covid-19 vakcīnu devu trūcīgākajām valstīm, savus vakcinācijas mērķus neapdraudot, pirmdien aicināja UNICEF.
G7 un ES valstis varētu mazināt vakcīnu trūkumu globālajā līmenī, vasaras mēnešos 20% savu vakcīnu devu piešķirot globālajā vakcīnu programmā "Covax" trūcīgajām valstīm, konstatēts Lielbritānijas uzņēmuma "Airfinity" pētījumā.
"Un tās to var paveikt, vienlaikus pildot vakcinācijas saistības pret saviem iedzīvotājiem," norādīja UNICEF direktore Henrieta Fora.
Lielbritānijā jūnijā notiks G7 samits.
Līdz šim laikam "Covax" jau trūks 190 miljonu Covid-19 vakcīnu devu, ko tā plānojusi izplatīt.
Vakcīnu devu trūkums lielā mērā ir sekas plašajam Covid-19 uzliesmojumam Indijā.
Atbilstoši plānam Indijai vajadzēja saražot un eksportēt lielāko daļu "Covax" nepieciešamo vakcīnu devu, tomēr, saasinoties epidemioloģiskajai situācijai, Indija šīs devas izmanto pašu valstī.
Vakcīnu nodrošinājumā ir arī citi iztrūkumi, turklāt globālajai programmai ir nepietiekams finansējums, tāpēc UNICEF mudina rīkoties bez kavēšanās, līdz tiek atrasts cits darbības modelis.
"Dalīšanās ar pieejamajiem devu pārpalikumiem ir minimāls, būtisks un ārkārtas iztrūkuma mazināšanas pasākums, un tas ir nepieciešams nekavējoties," teikts paziņojumā.
ASV ir 60 miljoni "AstraZeneca" vakcīnas devu, ar kurām tās var dalīties, Francija solījusi 500 000 un Zviedrija miljonu devu. Arī Šveice apsver līdzīga apjoma dāvināšanu.