LETA24 мая

ES līderi aicina Baltkrieviju atbrīvot visus Minskā sagrābtās "Ryanair" lidmašīnas pasažierus

Eiropas Savienības (ES) augstākās amatpersonas svētdien brīdinājušas Baltkrieviju, ka tai būs jāatbild par visu Minskā sagrābtās aviokompānijas "Ryanair" lidmašīnas pasažieru drošību, un aicinājušas nekavējoties atbrīvot viņus, savukārt NATO pieprasījusi veikt starptautisku izmeklēšanu par notikušo.

Lidmašīnai, kas svētdien bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, Baltkrievijas gaisa telpā netālu no Lietuvas robežas nācās mainīt kursu un doties uz Minsku, kur Baltkrievijas kriminālpolicija aizturēja vienu no tās pasažieriem - opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, opozīcijas medija "Nexta" dibinātāju un galveno redaktoru Romānu Protaseviču, kuram Baltkrievijā draud nāvessods.

Saskaņā ar Minskas lidostas preses dienesta sniegto informāciju lidmašīnai ar 120 pasažieriem nācies nolaisties Baltkrievijas galvaspilsētā, jo esot saņemts ziņojums, ka tajā paslēpta bumba. Savukārt opozīcijas pārstāvji vēsta, ka Atēnās lidmašīnā acīmredzot iekāpuši Baltkrievijas Valsts drošības komitejas darbinieki, kas, lidmašīnai ielidojot Baltkrievijas gaisa telpā, izprovocējuši konfliktu ar apkalpi un lidmašīnai nācies nosūtīt palīdzības lūgumu, tad gaisā pacēlies Baltkrievijas iznīcinātājs, kas lidmašīnu pavadījis līdz Minskai, kur Protasevičam likts izkāpt un viņš aizturēts.

"Mēs uzskatām, ka Baltkrievijas valdībai jāatbild par visu pasažieru un lidmašīnas drošību," tviterī ierakstījis ES augstākais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels. "VISIEM pasažieriem nekavējoties jāļauj turpināt ceļu," viņš uzsvēris, netieši norādot, ka Minskai jāatbrīvo Protasevičs.

Tādu pašu aicinājumu izteikusi Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena. "VISIEM pasažieriem ir jādod iespēja nekavējoties turpināt ceļojumu uz Viļņu, garantējot viņu drošību," viņa rakstījusi atsevišķā tvītā. "Par jebkādu starptautisko aviotransporta noteikumu pārkāpšanu ir jārēķinās ar sekām."

Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels, kas pirmdien Briselē vadīs 27 ES dalībvalstu vadītāju apspriedi, norādījis, ka ir svarīgi, lai notikušo izmeklē Starptautiskā civilās aviācijas organizācija (ICAO).

Ziemeļatlantijas līguma organizācija pieprasījusi veikt starptautisku izmeklēšanu par pasažieru lidmašīnas novirzīšanu un Protaseviča aizturēšanu.

"Mēs vērīgi sekojam "Ryanair" reisa Atēnas-Viļņa lidmašīnas nosēdināšanai Baltkrievijā un ziņām par opozīcijas pārstāvja Romāna Protaseviča aizturēšanu," tvītojis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. "Tas ir nopietns un bīstams incidents, kam nepieciešama starptautiska izmeklēšana."

Uz nepieredzēto Baltkrievijas rīcību jau reaģējušas arī vairākas ES dalībvalstis un Lielbritānija.

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis notikušo nosaucis par "valsts terorismu". Viņš aicinājis Šarlu Mišelu jau pirmdien rosināt diskusijas par tūlītējām ES sankcijām pret Baltkrieviju, uzsverot, ka Protaseviča aizturēšana "nedrīkst palikt nesodīta".

Baltkrievijas pagaidu pilnvarotais lietvedis Varšavā izsaukts uz Ārlietu ministriju, kur viņam pieprasīts paskaidrojums par šo incidentu, vēsta telekanāls TVN24.

Bijušais Eiropadomes prezidents, kādreizējais Polijas premjers Donalds Tusks tviterī atzinis, ka Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko "kļuvis par draudu ne vien savas valsts pilsoņiem, bet arī starptautiskajai drošībai". Viņš mudinājis "visas Eiropas valdības un institūcijas nekavējoties bargi reaģēt" uz šo Minskas soli.

Vācijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Migels Bergers aicinājis Baltkrievijas valdību nevilcinoties sniegt paskaidrojums saistībā ar Protaseviča aizturēšanu.

Asu nosodījumu par Minskas rīcību jau izteikušas arī Grieķija, Īrija, Austrija, Zviedrija, Francija un Lielbritānija.

Kā ziņots, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) norādījis, ka Baltkrievijas varas iestāžu rīcība ir pretrunā ar jebkurām starptautiskajām tiesībām.

"Tas ir pilnīgi nepieņemami. Lidmašīna un visi tās pasažieri nekavējoties jāatbrīvo, un viņiem ir jāturpina ceļš līdz galamērķim. Starptautiskajai reakcijai ir jābūt spēcīgai un efektīvai," paziņojis ministrs.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izplatījis paziņojumu, kurā pieprasa, lai Minskas režīms nekavējoties atbrīvo Protaseviču, kuram Lietuva piešķīrusi patvērumu, un ļauj viņam un pārējiem lidmašīnas pasažieriem turpināt ceļu uz Viļņu. Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis norādījis, ka ziņas par starptautiska reisa lidmašīnas nosēdināšanu Minskā ir satraucošas. "Kopā ar starptautiskajiem partneriem mēs strādājam, lai panāktu visiem ceļotājiem drošu atgriešanos Viļņā," viņš ierakstījis feisbukā.