LETA18 нояб.

Dezinformācija par Covid-19 pastiprinās

Lietuvā vēršas plašumā maldinošas informācijas izplatīšana par Covid-19 situāciju un centieniem slimību iegrožot, kā arī aicinājumi neuzticēties oficiālajiem medijiem un institūcijām, secinājuši Bruņoto spēku analītiķi, norādot, ka šādas provokācijas "no virtuālās telpas pārceļas ielās".

Kā pirmdien preses konferencē norādījis Bruņoto spēku Stratēģiskās komunikācijas departamenta pārstāvis Mažvīds Kunevičs, pagājušā mēneša laikā fiksēti 272 incidenti "ar negatīvas informatīvās darbības iezīmēm", kas attiekušies ne tikai uz koronavīrusu vien.

Pēc viņa teiktā, tendences liecina, ka šāda informācija izplatīta mērķtiecīgi, cenšoties maldināt, sašķelt un sanaidot sabiedrību un uzkurināt neapmierinātību un vilšanās sajūtu. Tādi vēstījumi tiek izplatīti galvenokārt sociālajos tīklos Twitter" un "Facebook" un kanālā "Youtube" lietuviešu, angļu un krievu valodā.

"Populārākie ar koronavīrusu saistītie maldinošās informācijas vēstījumi pašlaik attiecas uz masku valkāšanu un to efektivitāti, slimnīcu darbu un to iespējām, vakcīnām, cilvēka tiesību un brīvību ierobežojumiem un koronavīrusa analīzēm. Vērojams, ka pieaug mediķiem, plašsaziņas līdzekļiem un valsts institūcijām adresētu maldinošu, apmelojošu un provocējošu ziņu skaits," norādījis Kunevičs, piebilstot, ka tas apgrūtina valsts iestādēm lēmumu pieņemšanu, traucē mediķu darbu un sēj sabiedrībā neticību zinātnē balstītām atziņām.

Viens no galvenajiem maldinošajiem naratīviem attiecībā uz mediķiem ir tāds, ka viņi esot "pārdevušies un nopirkti", bet līdzīgā veidā tiek mēģināts sēt šaubas arī par Lietuvas mediju satura ticamību.

Kunevičs norādījis, ka dažos gadījumos šādu apgalvojumu autoriem ir daudz sekotāju sociālajos tīklos un dažkārt to var vērtēt kā organizētus informācijas uzbrukumus - īpaši tad, ja tos organizē Kremlim lojāli informācijas kanāli.

"Runa ir gan par atsevišķiem cilvēkiem, gan labi pārdomātu dezinformāciju no trešajām valstīm. Esam novērojuši, ka tas tiek izplatīts no konkrētiem prokremliskiem Krievijas informācijas kanāliem, ievietots mūsu sociālajos medijos un te konkrēti atsevišķi cilvēki vai pat grupas dalās šai maldinošajā informācijā, cenšoties cilvēkus provocēt," viņš stāstījis. "Citiem vārdiem sakot, ir noteiktas cilvēku grupas, kas strādā ar šo jautājumu, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk cilvēku, kuri apšauba pieņemtos lēmumus."

Kā atzinis Bruņoto spēku pārstāvis, aizvien biežāk vērojams, ka maldinošu apgalvojumu izplatīšana un provokācijas no virtuālās vides pārceļas arī uz fizisko telpu.

"Pilsētās var redzēt automobiļus, no kuriem pa skaļruņiem izskan pamudinājumi cilvēkiem netestēties, neievērot varasiestāžu norādījumus un sacelties. Cilvēkiem tiek dalīti bukleti, kas satur nepatiesu informāciju par vakcīnām, maskām un pašu pandēmiju. Fiksēti arī gadījumi, kad cilvēkiem dalīti krekliņi ar maldinošu informāciju un pārspīlētiem saukļiem pret vakcīnām, maskām un pandēmiju," viņš stāstījis.

Analītiķi oktobrī fiksējuši arī dezinformāciju, kas vērsta pret Lietuvas ārpolitiku, enerģētiskās neatkarības centieniem, dalību NATO un Eiropas Savienībā, valsts vēsturi, iekšpolitiskajiem procesiem un sociālo politiku.

Lietuvas Bruņotie spēki aicinājuši cilvēkus ziņot par informācijas telpā atrastām aizdomīgām anketām, agresīvu dezinformāciju vai naida kurināšanu un izvēlēties uzticamus informācijas avotus.

"Viienmēr pārbaudiet informāciju vismaz trijos lielākos un drošos informācijas avotos. Ja informācija, ko esat saņēmuši, tulkota no citas valodas, vienmēr uzmeklējiet oriģinālu, jo tiek izmantotas metodes, kas, tekstu tulkojot, to izkropļo atbilstoši maldinošas informācijas izplatītāju mērķiem," ieteicis eksperts.

Статьи по теме
"Facebook" atklāj ASV balsošanas informācijas centru
13 авг.
EP ierosina juridiski saistošu mehānismu ES vērtību aizsardzībai
9 окт.
ASV konfiscē 92 Irānas propagandas vietnes
9 окт.
"Facebook" aizliedz holokausta noliegumu
13 окт.
Tramps pārmet "Facebook" un "Twitter" Baidenam nelabvēlīga raksta bloķēšanu
16 окт.
Covid-19 otrā viļņa laikā palielinājusies pašas sabiedrības izplatītā dezinformācija
16 окт.
ASV nosaka jaunas sankcijas Irānas organizācijām par iejaukšanos vēlēšanās
24 окт.
Patlaban normatīvais regulējums neparedz saukt pie atbildības par aicinājumiem iedzīvotājiem nevalkāt maskas
2 нояб.
No šodienas arī ģimenes ārsts varēs noteikt un piešķirt slimības lapas Covid-19 slimnieku kontaktpersonām
19 нояб.
Covid-19 izplatības pieaugums neliecina, ka varētu pārtraukt ārkārtējo situāciju
24 нояб.
Polijā apstiprināta ūdeļu inficēšanās ar jauno koronavīrusu
25 нояб.
"YouTube" uz nedēļu aizliedz labējo telekanālu OAN
26 нояб.
Pēc ļoti optimistiska vērtējuma vakcinācijas vilnis pret Covid-19 varētu sākties februārī
7 дек.
Lielbritānija sāk iedzīvotāju vakcinēšanu pret Covid-19
9 дек.
"YouTube" aizliedz video, kas satur nepatiesu informāciju par ASV prezidenta vēlēšanām
10 дек.
Lietuva vērsīsies pie Interpola saistībā ar Krievijas apsūdzībām Lietuvas tiesnešiem
15 дек.
Starptautiskās Frankofonijas organizācijas ģenerālsekretāre interesējusies par Latvijas ekspertīzi dezinformācijas apkarošanā
22 янв.
ASV nosoda Krievijas dezinformācijas kampaņu pret Covid-19 vakcīnām
10 мар.
NEPLP starptautiskā projektā vērtēs ar Covid-19 saistītas dezinformācijas ierobežošanas iespējas
26 мая
Francijā izveidos iestādi cīņai pret ārvalstu dezinformāciju
3 июн.