ЛатвияLETA13 июн.

Dabasgāzes tirgus no komerciālā viedokļa šogad ir diezgan sarežģīts

Dabasgāzes tirgus no komerciālā viedokļa šogad ir diezgan sarežģīts, intervijā norādīja vienotās dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.

Viņš pauda, ka pirmajā ceturksnī kompānija novērojusi lielu izņemšanas apjomu no Inčukalna pazemes gāzes krātuves, kas daļēji bija saistīts ar to, ka Latvijā bija auksta ziema, paralēli notika ļoti straujš gāzes cenu kāpums.

"Ja cenas ir "nervozas", redzams cenas pieaugums, tad tirgū notiek neliela atkāpšanās. Pirmajā izsolē tirgus dalībniekiem bija ļoti liela interese, savukārt otrajā izsolē, kas jau notika pēc zināma laika, interese vairs nebija tik liela," sacīja Bariss.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs atzina, ka tirgus no šāda viedokļa šogad ir ļoti mainīgs.

Viņš minēja, ka, atveroties dabasgāzes tirgum, sākumā dominējuši vietējie tirgotāji. Tomēr tas, ka "Conexus" pašlaik ir 34 sadarbības līgumi, liecina, ka tirgus dalībnieku spektrs ir būtiski paplašinājies.

Bariss atzīmēja, ka jaunākās tendences, ko kompānija novērojusi, ir, ka sāk parādīties arī dabasgāzes gala lietotāji, primāri - Somijas lielie patērētāji. "Ņemot vērā viņu lielo dabasgāzes patēriņu, viņiem daudz izdevīgāk ir pašiem atrasties enerģijas resursu piegādes ķēdē, un, protams, no sistēmas operatora skatupunkta, jebkas, kas aktivizē tirgus struktūru, ir apsveicama lieta," sacīja "Conexus" valdes priekšsēdētājs.

Vienlaikus Bariss pauda, ka, viņa ieskatā, šogad šogad ieviestā jauna gāzes uzglabāšanas produkta veidošanas sistēma kopumā ir sevi pierādījusi kā pareiza, jo no tirgus dalībnieku viedokļa šī sistēma garantē to, ka jauda ir pieejama uz komerciāli pamatota izsoles piedāvājuma, un ir skaidrs, kādā veidā jauda sadalās tajā brīdī, kad ir izveidojies jaudas deficīts. Iepriekšējā sistēmā komersantiem tas nebija tik vienkārši plānojams.

Bariss atzīmēja, ka, iespējams, pēc šīs sezonas jauno sistēmu vajadzēs nedaudz uzlabot, jo diskusijas ar tirgus dalībniekiem un regulatoru turpinās.

"Tāpat ļoti pozitīvs ir arī aspekts, ka Inčukalna krātuves tarifi ir apstiprināti piecu gadu ciklam, līdz ar to tirgus dalībniekiem ir zināma paļāvība, ka bāzes tarifs būtiski nemainīsies. Savukārt gadījumā, ja caur izsoļu mehānismu tirgus atnesīs vairāk ieņēmumu "Conexus", tad tie automātiski tiks atdoti tirgum atpakaļ nākamajos tarifu periodos. Tāpēc, manuprāt, sistēma ir caurskatāma, relatīvi viegli saprotama un ir uzlabojusi izsoļu mehānismu," sacīja "Conexus" vadītājs.

Jau vēstīts, ka "Conexus" apgrozījums pagājušajā gadā sarucis par 9,2% un bija 53,867 miljonu eiro apmērā, savukārt kompānijas peļņa sarukusi par 26,9% un bija 13,112 miljoni eiro.

Kompānijas lielākais akcionārs ir valstij piederošais "Augstsprieguma tīkls" (68,46%), kamēr 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma "Marubeni" pārvaldītajam fondam "MM Capital Infrastructure Fund".