LETA22 апр.

Čadas prezidents gājis bojā kaujas laukā

Čadas prezidents Idriss Debī šonedēļ gājis bojā no ievainojumiem, ko guvis kaujā ar nemierniekiem, nacionālajā televīzijā un radio paziņojusi Čadas armija.

68 gadus vecais Debī pārvaldīja Čadu ilgāk nekā 30 gadus. Armija par viņa nāvi paziņoja neilgi pēc tam, kad vēlēšanu komisija bija pasludinājusi viņu par 11.aprīlī notikušo prezidenta vēlēšanu uzvarētāju.

Armija pavēstījusi, ka tiks izveidota pārejas perioda padome, kas pārvaldīs valsti 18 mēnešus. Padomi vadīs Debī 37 gadus vecais dēls Mahamats Idriss Debī. Armija arī ieviesusi nakts komandantstundu, un aicināja tautu saglabāt mieru un stabilitāti šajā grūtajā laikā.

Armija paziņojusi, ka Debī vadījis kaujas operāciju pret teroristiem, kuri ieradušies no Lībijas. Kaujas laikā viņš ticis ievainots un pēc tam pārvests uz Čadas galvaspilsētu.

Debī agrāk bija bruņoto spēku komandieris, un par Čadas prezidentu viņš kļuva 1990.gadā, no amata gāžot savu bijušo priekšnieku Hisenu Habri.

Starptautiskais tribunāls Senegālā vēlāk notiesāja Habri par cilvēktiesību pārkāpumiem.

Debī izdevies pārdzīvot daudzus bruņotus sacelšanās mēģinājumus, izņemot pašreizējo dumpi, kurā piedalās grupējumi, kas, kā tiek uzskatīts, apbruņojušies Lībijā, no kurienes 11.aprīlī ieradušies Čadā.

Debī bija spēcīgs Francijas sabiedrotais cīņā pret islāma ekstrēmismu Āfrikā. Čadā bāzējās Francijas militārā operācija "Barkhane", un Čada piešķīra karavīrus miera uzturēšanai Mali ziemeļos.

Debī dēls piedalījies šajos centienos kā Čadas bruņoto spēku komandieris.