ЛатвияLETA24 мар.

Bites stropos joprojām turpina ziemot

Lai gan oficiāli aizvadītā ziema ir beigusies un ir sācies pavasaris, bites stropos joprojām turpina ziemot stāstīja Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis.

Viņš minēja, ka aizvadītā biškopības sezona bijusi biškopjiem un viņu bišu saimēm labvēlīga - saimes izdevās sekmīgi ieziemot un ziemas pirmā puse, līdz salam janvāra nogalē, tika aizvadīta salīdzinoši mierīgi jeb ar nelielu barības patēriņu.

Šteiselis skaidroja, ka galvenais faktors sekmīgai bišu saimes pārziemošanai ir saimes ziemas barības rezervju apjoms un tās patērēšanas ātrums, kur barībai beidzoties saime iet bojā. Barības patērēšanas tempu nosaka saimes vajadzības, kas cieši saistītas ar dažādiem neparedzamiem faktoriem, tostarp klimatiskajiem apstākļiem un no tā, cik vesela būs bišu saime, un kā tās ģenētiskās īpašības noteiks bišu reakcijas uz dažādiem klimatisko apstākļu izraisītiem kairinājumiem.

"Diemžēl maigie klimatiskie apstākļi daļai bišu saimju janvārī izprovocēja perošanas sākumu un tas palielināja barības patēriņu saimēs. Arī pēc bišu pirmā pavasara izlidojuma, kas lielā daļā Latvijas šogad notika 22.februārī, vēsais laiks turpinājās un bišu saimēs turpinājās ziemošana," norādīja padomes priekšsēdētājs. Viņš piebilda, ka līdz ar to par bišu ziemošanas beigām februāri uzskatīt nevarēja, tomēr bišu saimes daudzviet bija sākušas audzēt šī gada jaunās bites un pastiprināti tērēt barības krājumus.

Viņš, komentējot bišu saimju ziemošanas beigas, prognozēja, ka, iespējams, bitēm nāksies palikt stropos vēl līdz pat aprīļa beigām, kā jau tas nereti notiek Latvijas klimatiskajos apstākļos. "Ja tā, bišu saimju izdzīvošanai kritiskais periods tik ātri nebeigsies un par ziemošanas rezultātiem spriest pāragri," sacīja Šteiselis.

Tāpat viņš norādīja, ka patlaban ir grūti prognozēt un vērtēt kā biškopjiem veicies dažādos Latvijas reģionos, taču tur, kur sniega sega un sals tik ātri neatkāpsies, bitēm klāsies sliktāk.

"Ziema mūsu reģionā ir pārbaudījums bišu saimēm, taču bišu ģenētiskā piemērotība un sekmīgs biškopja darbs iepriekšējā gada rudenī, nodrošina, ka bišu saimes sekmīgi pārziemo lielākajā daļā ziemu un sastapties ar nepatīkamiem pārsteigumiem nākas reti," norādīja padomes priekšsēdētājs.

Viņš arī piebilda, ka precīzāku informāciju par ziemas ietekmi uz bišu stropiem varēs uzzināt pēc ikgadējās biškopju aptaujas, kuras rezultāti tiks apkopoti maija sākumā.

LBB reģistrēta 1994.gadā, un tā pārstāv 3253 lauksaimniekus. Biedrības mērķis ir pārstāvēt biedru intereses, veicināt biškopības nozares attīstību un stabilu izaugsmi Latvijā.