ЛатвияLETA8 мая

Azartspēļu, viesnīcu un tūrisma sektori pērn strādājuši ar zaudējumiem

Kurjeru pakalpojumu nozarē strādājošajiem pērn bijis finanšu rādītāju pieaugums, kamēr azartspēļu, viesnīcu un tūrisma sektoram - zaudējumi, secinājis "Lursoft", apkopojot informāciju par uzņēmumiem, kuri līdz aprīļa beigām iesnieguši finanšu pārskatu par 2020.gadu.

Līdz 29.aprīlim pārskatus par pagājušo gadu iesnieguši vairāk nekā 38 000 uzņēmumu. Tā ir trešā daļa no kopējā pārskatu skaita, kas iesniegts par 2019.gadu.

"Lursoft" dati rāda, ka to 38 000 uzņēmumu, kuru jau iesnieguši pārskatu par 2020.gadu, apgrozījums pērn bijis kopumā 11,86 miljardi eiro. Gada laikā šo uzņēmumu kopējais apgrozījums sarucis par 4,1%. Tikmēr to kopējā peļņa palielinājusies par 1,8%, sasniedzot 872,69 miljonus eiro, savukārt darbinieku skaits, salīdzinot ar 2019.gadu, palicis teju nemainīgs.

Vienlaikus 41,9% no pagājušā gada pārskatu iesniegušajiem uzņēmumiem norādījuši, ka to apgrozījums pērn sarucis.

"Lursoft" dati rāda, ka 334 no uzņēmumiem, kuri pērn piedzīvojuši apgrozījuma kritumu, jau likvidēti, savukārt vēl 308 uzņēmumiem ir šobrīd aktīvs likvidācijas process.

Viens no šādiem uzņēmumiem ir 2014.gadā Olainē reģistrētais zvanu centrs SIA "CC Support Services Limited", kam likvidācijas process sākts, balstoties uz dalībnieka lēmumu aizvadītā gada novembrī. "Lursoft" pieejamais gada pārskats rāda, ka 2019.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 6,51 miljons eiro, savukārt pērn tas samazinājies līdz 1,23 miljoniem eiro.

Tai pat laikā "Lursoft" secinājis, ka ir uzņēmumi, kuriem izdevies Covid-19 krīzes gadu izmantot par labu savai izaugsmei. Piemērs tam ir informācijas tehnoloģiju nozarē strādājošais SIA "Geminent EU". 2015.gadā reģistrētā uzņēmuma 2019.gada apgrozījums bija 28 539eiro, bet jau pērn rādītājs pieaudzis līdz 5,2 miljoniem eiro.

Pēc apgrozījuma pieauguma datorprogrammēšanas nozare, analizējot jau iesniegos pārskatus par 2020.gadu, ierindojas sestajā pozīcijā, kamēr līderos atrodas pasta un kurjeru darbība, kā arī farmaceitisko preparātu ražošana.

"Lursoft" aprēķinājis, ka to pasta un kurjeru pakalpojumu uzņēmumi, kuri jau iesnieguši pārskatus par pagājušo gadu, palielinājuši apgrozījumu par 28,3%, kamēr farmaceitisko izstrādājumu ražotāji - par 20,6%. Teju tikpat straujš apgrozījuma kāpums bijis arī veterināro pakalpojumu nozarē strādājošajiem uzņēmumiem.

Pasta un kurjera pakalpojumu pieprasījumu sekmējuši valstī noteiktie tirdzniecības ierobežojumi, tādējādi aizvadītajā gadā ievērojami palielinājies internetā veikto pirkumu skaits, kas sekmējis piegādes pakalpojumu nodrošinātāju izaugsmi.

SIA "DPD Latvija" apgrozījums 2020.gadā palielinājies par 17,7%, sasniedzot 23,38 miljonus eiro, savukārt SIA "Omniva" apgrozījums kāpis pat par 63,4%, pieaugot līdz 12,28 miljoniem eiro. "Lursoft" secinājis, ka apgrozījums pērn audzis arī citiem kurjeru pakalpojumu nozarē strādājošajiem uzņēmumiem.

Vienlaikus lielākais apgrozījuma kritums 2020.gadā reģistrēts Covid-19 pandēmijas visvairāk skartajās nozarēs.

"Lursoft" aprēķinājis, ka ceļojumu nozarē strādājošie uzņēmumi, kuri jau iesnieguši jaunākos pārskatus, pērn apgrozījuši par 60,9% mazāk nekā gadu iepriekš, azartspēļu nozarē kritums bijis par 52,7%, savukārt radošās, mākslinieciskās un izklaides darbības sfērā uzņēmumu 2020.gada apgrozījums bijis kopumā par 50,5% mazāk nekā aizpērn.

Savukārt uzņēmumu, kas nodarbojas ar viesu izmitināšanu, kopējā apgrozījuma kritums pērn bijis par 31,7%, kamēr ēdināšanas pakalpojumi, kuri jau iesnieguši jaunos gada pārskatus, 2020.gadā uzrāda 11,7% apgrozījuma kritumu.

Tāpat "Lursoft" aprēķinājis, ka seši azartspēļu nozarē strādājošie uzņēmumi, kas jau iesnieguši 2020.gada pārskatu, aizvadīto gadu noslēguši kopumā ar 7,68 miljonu eiro zaudējumiem, kamēr gadu iepriekš šie paši uzņēmumi nopelnījuši 30,31 miljonu eiro.

Tostarp lielākie zaudējumi azartspēļu nozarē pagājušajā gadā bijusi SIA "Alfor - 8,83 miljoni eiro, kas gadu iepriekš strādāja ar peļņu 21,18 miljonu eiro apmērā. Savukārt uzņēmuma apgrozījums saruka par 54,1%.

Ar zaudējumiem 2020.gadā strādājis arī SIA "Admirāļu klubs" un citi nozares spēlētāji.

Zaudējumu apmēra ziņā 2020.gadā aiz azartspēļu nozares seko izmitināšanas sfērā strādājošie uzņēmumi.

Pārskatus līdz 29.aprīlim 341 šajā nozarē strādājošs uzņēmums, to kopējie zaudējumi 2020.gadā - 3,3 miljoni eiro. Tiesa gan, pēc "Lursoft" apkopotās informācijas, šie uzņēmumi ar zaudējumiem strādājuši arī gadu iepriekš, tomēr tie bija ievērojami mazāki, nesasniedzot vienu miljonu eiro.

"Lursoft" apkopotā informācija rāda, ka pārskatus par 2020.gadu iesnieguši teju 300 radošās, mākslinieciskās un izklaides darbību uzņēmumi. Pretstatā 2,28 miljonu eiro peļņai 2019.gadā, pērn šo uzņēmumu zaudējumi bijuši 966 610 eiro.

Zaudējumi 2020.gadā bijuši arī tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, muzejiem, aviācijas nozares uzņēmumiem.

Vienlaikus, lai arī vairākās citās nozarēs finanšu gads noslēgts ar peļņu, pērn to apmērs krities, secinājis "Lursoft". Piemēram, mežsaimniecības un mežizstrādes uzņēmumu kopējā peļņa, salīdzinot ar 2019.gadu, samazinājusies par ceturto daļu, inženierbūvniecībā kritums bijis par 58,1%, finanšu pakalpojumu jomā strādājošajiem uzņēmumiem - par 39,1%.

Tomēr vairākās nozarēs peļņas apjoms 2020.gadā dubultojies vai pat kāpis vēl straujāk. To vidū ir jau iepriekš pieminētā pasta un kurjeru darbības nozare, kurā gada pārskatus iesniegušo uzņēmumu kopējā peļņa gada laikā palielinājusies vairāk nekā divas reizes, apģērbu ražošanas sektorā peļņas kāpums bijis pat 3,2 reizes.

Savukārt visstraujāk augusi peļņa apsardzes pakalpojumu nozarē strādājošajiem uzņēmumiem. "Lursoft" pētījums atklāj, ka līdz 29.aprīlim pārskatus par 2020.gadu bija iesnieguši 169 šīs nozares uzņēmumi. Ja 2019.gadā to kopējā peļņa bijusi vien 39 150 eiro, tad pērn - jau 1,48 miljoni eiro. Tostarp būtisku ietekmi uz šādu rezultāta kāpumu atstājis SIA "Eurocash1", kas 2019.gadā strādāja ar 1,81 miljonu eiro zaudējumiem, tā ievērojami ietekmējot visu nozares peļņas kritumu, savukārt pagājušo gadu noslēdzis ar 249 930 eiro peļņu.

"Lursoft" arī aprēķinājis, ka 38 000 uzņēmumu, kuri jau iesnieguši pārskatus par 2020.gadu, pagājušajā gadā nodarbinājuši 169 190 darbinieku. Gada laikā šajos uzņēmumos strādājošo skaits pieaudzis par 0,4%. Visvairāk darbinieku reģistrēts tirdzniecībā, aiz tās seko transporta pakalpojumu sniedzēji, veselības aizsardzība un lauksaimniecība.

Pēc "Lursoft" apkopotās informācijas, pērn mazumtirdzniecībā, neskatoties uz darbības ierobežojumiem, darbinieku skaits pat palielinājies par 1,5%. Tāpat arī pozitīva tendence reģistrēta vairumtirdzniecības un lauksaimniecības nozarēs, kur bijis kāpums par 2,1%, veselības aprūpes nozarē kāpums bijis 3%, bet transporta pakalpojumu nozarē - 1% kāpums.

Visstraujākais darbinieku skaita kāpums, līdz ar pieprasījumu pēc sniegtajiem pakalpojumiem, 2020.gadā reģistrēts pasta un kurjeru pakalpojumu nozarē. "Lursoft" aprēķinājis, ka aizvadītajā gadā šajā nozarē strādājošo darbinieku skaits palielinājies pat par 12,9%, tādējādi uzņēmumiem cenšoties palielināt sava darba kapacitāti un apmierināt augošo pieprasījumu pēc nozares pakalpojumiem.

Otrs straujākais darbinieku skaita pieaugums, kā liecina pirmo iesniegto gada pārskatu rezultāti, pagājušajā gadā bijis datorprogrammēšanas nozarē, kur tas gada laikā palielinājies par 10,9%.

Vienlaikus visievērojamāk nodarbināto skaits 2020.gadā samazinājies izmitināšanas nozarē, kur bijis kritums par 19,9%, kā arī azartspēļu nozarē - par 18,9%. Starp nozarēm, kurās aizvadītajā gadā reģistrēts darbinieku samazinājums, ierindojušies arī apsardzes pakalpojumi, kur darbinieku skaits samazinājies par 11,8%, radio un televīzijas programmu izstrādes un apraides nozarē bijis darbinieku skaita samazinājums par 10,4%, poligrāfijas uzņēmumos bijis kritums par 9,2%, bet tūrismā - par 9,1%.

Darbinieku skaits, kā liecina līdz šā gada 29.aprīlim iesniegtie gada pārskati, aizvadītajā gadā sarucis 38% nozaru.