LETA23 мар.

Uz režīmu jāizdara nemitīgs spiediens

Lai Baltkrievijā kļūtu iespējamas demokrātiskas vēlēšanas, uz Aleksandra Lukašenko režīmu jāizdara nemitīgs spiediens, uzsvērusi Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska, kas šonedēļ piedalās Lietuvas Seimā attālināti rīkotajā starptautiskajā Konstantīna Kaļinovska forumā.

"Lai Baltkrievijā notiktu vēlēšanas, ir nepieciešams pastāvīgs spiediens uz režīmu gan valsts iekšienē, gan no ārpuses, nepieciešama politiska un ekonomiska Lukašenko izolācija - lai režīms redz, ka mēs nepadodamies, neapstājamies un ar mums ir visa pasaule. Tas piespiestu viņus atbildēt mūsu aicinājumiem sākt mierīgu dialogu," viņa sacījusi žurnālistiem Lietuvas parlamenta ēkā.

"Baltkrieviem ir svarīgs jebkāds atbalsts, jebkāda uzmanības parādīšana, lai cilvēki zinātu, ka viņi nav vieni, ka visa pasaule vēlas, lai mūsu valstī tiktu iedibināta demokrātija," norādījusi Cihanouska.

Sveicot foruma dalībniekus, Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte izteikusi cerību, ka drīz pienāks diena, kad šāds pasākums varēs notikt demokrātiski ievēlētā Baltkrievijas parlamentā.

"Jau astoto mēnesi baltkrievi tiek sisti, apcietināti, atlaisti no darba universitātēs par to vien, ka izsaka savu viedokli, nes savu karogu, grib būt savas zemes saimnieki," viņa sacījusi. "Žurnālistus iesloga par to vien, ka viņi izplata nevis propagandu, bet patiesību. Pilsoniskā sabiedrība tiek sistemātiski iznīcināta, tās līderi tiek piespieti atstāt savu valsti, kurā vieta paredzēta tikai diktatoram Lukašenko un viņam paklausīgajiem, padevīgajiem, neizlēcējiem."

Kā uzsvērusi Lietuvas valdības vadītāja, Lukašenko šādu Baltkrievijas valsti izveidojis ar Kremļa atbalstu un pēdējiem spēkiem cenšas to noturēt, taču pēdējā gada notikumi Baltkrievijā parādījuši, ka diktatoram atpakaļceļa nav.

Forums, kam dots Konstantīna Kaļinovska vārds par godu vienam no Baltkrievijas, Lietuvas un Polijas nacionālās atmodas un 1863.-1864.gada sacelšanās pret cariskās Krievijas virskundzību vadītājiem, ir iecerēts kā galvenā platforma Baltkrievijas brīvības cīnītāju un disidentu viedokļu paušanai, kopīgas stratēģijas izstrādei cīņai ar Krievijas agresiju reģionā un demokrātijas atjaunošanai Baltkrievijā.

Pirmais šāda veida forums tika sarīkots pēc pērn augustā notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, par kuru uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, kamēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā, pieprasa Lukašenko atkāpšanos un par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Cihanousku, kura pēc vēlēšanām bija spiesta bēgt uz Lietuvu.

Otrais forums sarīkots, lai izvērtētu šai laikā paveikto un spriestu par iespējām saliedēt demokrātiskās sabiedrības spēkus brīvu un demokrātisku vēlēšanu sarīkošanai Baltkrievijā. Cita starpā paredzēts pārrunāt arī jaunās ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas vīziju attiecībā uz Baltkrieviju.

Foruma dalībniekus uzrunāja arī Eiropas Savienības (ES) augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels, ASV Senāta Ārlietu komitejas deputāts Roberts Menendess, Lietuvas Seima spīkere Viktorija Čmilīte-Nilsena un pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis.

Forumā piedalās arī Baltkrievijas cilvēktiesību organizācijas "Vjasna" dibinātājs Aļess Beļackis, ASV valsts sekretāra vietnieks Eiropas un Eirāzijas lietās Džordžs Kents, Krievijas opozīcijas politiķis Vladimirs Karamurza un citi runātāji.