МирLETA22 марта 2021

Turcija izstājusies no Stambulas konvencijas

Turcija izstājusies no Eiropas Padomes konvencijas par vardarbības pret sievietēm un ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā sauktās Stambulas konvencijas.

Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana lēmums sestdienas rītā publicēts valsts oficiālajā laikrakstā.

Stambulas konvenciju Eiropas Padome pieņēma 2011.gadā, tā stājās spēkā 2014.gadā, un Eiropas Savienība (ES) to parakstīja 2017.gada jūnijā. Tas ir pirmais šāda veida starptautisks dokuments - valstīm, kas to ratificē, jāievēro visaptveroši juridiski saistoši standarti, lai novērstu vardarbību dzimuma dēļ, aizsargātu upurus un sodītu vainīgos.

Stambulas konvencijas mērķis ir novērst un izskaust vardarbību pret sievietēm, kā arī novērst un izskaust vardarbību ģimenē. Ar konvenciju tiek izveidots visaptverošs un daudzpusīgs tiesiskais regulējums nolūkā aizsargāt sievietes no visu veidu vardarbības, mazināt un izskaust vardarbību ģimenē.

Stambulas konvenciju patlaban nav ratificējušas septiņas dalībvalstis: Bulgārija, Čehija, Ungārija, Lietuva, Latvija, Slovākija un Lielbritānija.

Erdogans personīgi parakstīja konvenciju Stambulā, kad viņš vēl bija premjerministra amatā. Vēlāk tā tika ratificēta, taču kā norāda Turcijas organizācija "We Will Stop Femicide Platform", tā ne reizi nav tikusi piemērota.

Pēc lēmuma par Turcijas izstāšanos no konvencijas organizācija aicinājusi cilvēkus uz protestiem.

Kā norāda "We Will Stop Femicide Platform", pagājušajā gadā vien Turcijā tika nogalinātas vismaz 300 sievietes.

Написать комментарий