LETA19 дек.

Pabriks asi kritizē EM institūcijas par degvielas rezervju glabāšanu ārvalstīs

Ekonomikas ministrijas (EM) paspārnē strādājošās institūcijas rīkojas klaji pretvalstiski un ignorē Aizsardzības ministrijas vairākkārtējus aicinājumus trīs mēnešu degvielas rezerves uzglabāt Latvijas teritorijā, sociālajā tīklā "Twitter" pārmet aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Jau ziņots, ka Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) noslēdzis iepirkumu "Drošības rezervju pakalpojuma sniegšana valsts (Latvijas Republikas) naftas produktu rezervju izveidei" un izvēlējies astoņus uzņēmumus, ar kuriem līdz šā gada beigām slēgs līgumus par kopumā 352 700 tonnu dīzeļdegvielas un benzīna uzglabāšanu Latvijā, Lietuvā un Nīderlandē.

Plānotais līgumu darbības periods ir 2021.gads, savukārt kopējā paredzamā līgumcena - 14,6 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Līguma slēgšanas tiesības par valsts naftas produktu drošības rezervju nodrošināšanu 2021.gadā BVKB piešķīris astoņiem uzņēmumiem - SIA "Pirmas", SIA "Circle K Latvia", SIA "RDZ Energy", AS "Ventbunkers", "Vitol SA", "Gunvor SA", kā arī Lietuvas uzņēmumiem "Okseta" un "Baltic Petrolium".

Nākamgad Latvijā uzglabājamās degvielas apjoms ir pieaudzis, sasniedzot 63%. Tāpat, valsts nākamajā gadā ik mēnesi ietaupīs vismaz vienu eiro par katru uzglabājamo degvielas tonnu, jo, salīdzinot ar 2018.gada rezervju iepirkumu, šajā iepirkumā vidējā svērtā cena par vienas tonnas uzglabāšanas pakalpojumu vienam mēnesim ir mazāka - 3,45 eiro/tonnā, vakar informēja BVKB direktore Svetlana Mjakuškina.

Viņa arī atgādināja, ka valsts naftas produktu drošības rezervju uzglabāšanas sistēma tuvākajā nākotnē kopumā ir jāpārskata - jāņem vērā arī fakts, ka primāri Eiropas Savienības līmenī šīs rezerves nepieciešams uzturēt tautsaimniecības vajadzībām, lai krīzes situācijā degviela būtu pieejama iedzīvotājiem, kā arī glābšanas dienestiem.

No kopējā rezervju apjoma 121 000 tonnu jeb 34% ir benzīns un 231 700 tonnas jeb 66% ir dīzeļdegviela. Attiecīgi Latvijā uzglabāsies 63% (99,5% dīzeļdegviela, 0,5% benzīns), Nīderlandē 34% benzīna, bet Lietuvā 3% dīzeļdegvielas.