LETA4 июн.

Migrantu plūsmas pieaugums varētu būt saistīts ar tīšu Baltkrievijas amatpersonu darbību

Lietuvā jau kādu laiku vērojams nelegālo imigrantu plūsmas pieaugums no Baltkrievijas puses, un iespējams, tas saistīts ar tīšu kaimiņvalsts amatpersonu darbību, šonedēļ Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas sēdē norādījusi iekšlietu ministre Agne Bilotaite.

Viņa atgādinājusi pagājušajā nedēļā izskanējušos autoritārā Baltkrievijas līdera Aleksandra Lukašenko izteikumus, ka Baltkrievija līdz šim bremzējusi narkotiku un migrantu plūsmu pāri robežai, bet turpmāk Lietuvai nākšoties ar to tikt galā pašai.

"Dzirdējām Lukašenko paziņojumu, ka mēs tikšot pārplūdināti ar nelegālajiem imigrantiem un narkotikām, taču migrantu plūsmas pieauguma tendence vērojama jau labu laiku. Paraugoties uz skaitļiem, šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu nelegālo imigrantu skaits no Baltkrievijas divkāršojies, sasniedzot 189," pastāstījusi ministre.

Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas sēdē trešdien tiek izskatīts jautājums par valsts robežas drošību pēc Lukašenko brīdinājuma, ka lietuviešiem turpmāk nākšoties "pašiem ķerstīt migrantus".

"Jautājums, vai nelegālajiem migrantiem vienkārši neliedz ierasties Lietuvā, vai arī tā ir organizēta darbība," izteicies komitejas vadītājs Laurīns Kasčūns.

Kā uzskata Bilotaite, nelegālās migrācijas pieaugums skaidrojams ar apzinātu Minskas režīma politiku pret Lietuvas valsti.

"To nosaka arī ģeopolitiski iemesli, bet no tā, ko vērojam, ir noprotams, ka [Baltkrievijas] amatpersonas, iespējams, sadarbojas un piedalās organizētā nelegālo imigrantu nogādāšanā Lietuvā," viņa sacījusi.

Pēc ministres teiktā, nelegālie imigranti Baltkrievijā ierodas ar lidmašīnu reisiem no Stambulas un Bagdādes, un nedēļā pavisam ir četri šādi reisi.

"Iedomāsimies - ar lidmašīnu Minskā ierodas aptuveni 600 cilvēku, un tad šie cilvēki organizēti pārvietojas Lietuvas virzienā. Mums zināms, ka tas ir labi organizēts noziedzīgo struktūru darbs sadarbībā ar amatpersonām, un vienam cilvēkam brauciens izmaksā aptuveni 1500 eiro, bet ģimenei - 35 000 eiro," norādījusi Bilotaite.

Kā stāstījusi ministre, Baltkrievijas amatpersonas apgalvo, ka nelegālos imigrantus nesastop, taču veinlaikus mēģina slēpt pēdas, un tā ir zīme, kas liecina par "apzinātu politiku un apzinātu rīcību pret Lietuvas valsti".

Lietuvas Valsts robežsardzes dienesta vadītājs Rustams Ļubajevs sēdes gaitā parādījis videomateriālu, kurā redzams, kā Baltkrievijas robežsargi izlīdzina smilšu joslu pie robežas, lai slēptu migrantu pēdas.

Bilotaite informējusi Seima komiteju, ka migrantu plūsmas kontrolēšanai paredzēti gan tūlītēji, gan ilglaicīgi risinājumi, tai skaitā robežapsardzes režīma pastiprināšana un citu institūciju iesaistīšana, bet tuvāko divu gadu laikā iecerēts nodrošināt ar videonovērošanas sistēmām robežu visā 680 kilometru garumā. Pašlaik novērošanas sistēmas ierīkotas tikai 38 procentos no robežas kopgaruma, bet gar 11,5 procentiem robežas uzcelts žogs.

Kā norādījis Kasčūns, nebūtu arī jābaidās pārskatīt nelegālo imigrantu uzturēšanās nosacījumus Lietuvā, lai liktu saprast, ka "te nav nekāda siltumnīca".

Saskaņā ar Valsts robežsardzes dienesta datiem šā gada pirmajā ceturksnī Lietuvas robežu no Baltkrievijas  puses nelikumīgi šķērsojuši 90 migranti, kamēr pērn līdz aprīļa beigām - tikai pieci. Lielākā daļa šogad Lietuvas teritorijā atklāto migrantu - 59 - ir Irākas pilsoņi, bet pērn aizturēto migrantu skaitā nav bijis neviena irākieša.

Kā informē dienests, bijuši gadījumi, kad Lietuvas robežsargi fiksē robežas pārkāpšanu un aiztur pārkāpējus, taču Baltkrievijas amatpersonas atsakās tikties un izmeklēt notikušo.