LETA8 дней

Lietuvas tiesa arestē ātro koronavīrusa testu iepirkumā iesaistīto uzņēmumu līdzekļus

Viļņas apgabaltiesa arestējusi tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā nonākušā ātro koronavīrusa testu iepirkumā iesaistītu uzņēmumu līdzekļus 3,85 miljonu eiro apmērā, daļēji apmierinot prokuratūras lūgumu.

Šo uzņēmumu skaitā ir arī Latvijā reģistrētā SIA "Rouen Grains LV".

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā Lietuvas Ģenerālprokuratūra iesniedza tiesā prasību atcelt un atzīt par spēkā neesošiem darījumus par ātro Covid-19 testu iegādi un piedzīt no tajos iesaistītajām kompānijām par labu valstij vairāk nekā 4 142 600 eiro, jo pirmstiesas izmeklēšanas gaitā atklājušies dati par iespējamo kaitējumu sabiedrības interesēm.

Tā norādīja, ka Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības uzraudzības laboratorija ar kādu kompāniju noslēgusi līgumu par 510 000 ātro testu piegādi un darījuma vērtība, ierēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN), sasniegusi sešus miljonus eiro. Saskaņā ar prokuroru teikto, neizvērtējot citus piedāvājumus, nemeklējot piegādātāju, kurš ātros testus varētu piegādāt par konkurētspējīgu cenu, bet pieņemot kompāniju piedāvāto cenu, par ātrajiem testiem, iespējams, samaksāta aptuveni trīskārt augstāka cena nekā to reālā vērtība, tādēļ prokurori lūdza tiesu no piegādātājiem piedzīt minēto starpību.

Kā ziņu aģentūru BNS pirmdien informējusi tiesas pārstāve Lina Nemeikaite, arestēti uzņēmuma "Profarma" līdzekļi 145 200 eiro apmērā, uzņēmuma "Bona Diagnosis" līdzekļi vairāk nekā 3,542 miljonu apmērā un uzņēmuma "Rouen Grains LV" līdzekļi 158 300 eiro apmērā.

Lemjot par šādu pagaidu drošības līdzekli, tiesa ņēmusi vērā riskus, ka iespējamais prokuratūrai labvēlīgais lēmums šai lietā varētu netikt izpildīts un tādējādi netiktu atgūti valsts līdzekļi, kas šajos darījumos, iespējams, izlietoti nelikumīgi.

Tiesa arī izteikusi pieļāvumu, ka nākotnē uzņēmumi varētu spert soļus, kas apgrūtinātu līdzekļu atgūšanu. Tā atzinusi, ka prokuratūras prasība saistīta ar sabiedrības interesēm.

Pēc tiesībsargājošo iestāžu datiem, pirkšanas līgums noslēgts, iepriekš neizziņojot sarunas un pārkāpjot Publisko iepirkumu likumā paredzēto caurskatāmības principu un noteikumu, ka līdzekļi, kas atvēlēti preču, pakalpojumu vai darbu iegādei, jāizmanto racionāli.

Pirmstiesas izmeklēšana vēl turpinās. Aizdomās turēto statuss šobrīd noteikts sešām personām.

Augusta sākumā tika ziņots, ka aizdomās turēto statusā šai lietā ir bijusī veselības ministra vietniece Lina Jaruševičiene, uzņēmuma "Profarma" pārstāvji un kompānijas "Bona diagnosis" vadītājs Reds Lauķis.

Toreizējais Lietuvas valdības vicekanclers Luks Savicks un toreizējā premjerministra Sauļus Skverneļa padomnieks veselības jautājumos Jons Kairis šajā pirmstiesas izmeklēšanā nopratināti kā īpašie liecinieki.

Tiesas lēmums par pagaidu drošības līdzekļu noteikšanu septiņu dienu laikā var tikt pārsūdzēts Lietuvas apelācijas tiesai.

Kā liecina "Firmas.lv" dati, "Rouen Grains LV" reģistrēta 2018.gada augustā, tās vienīgais īpašnieks un amatpersona ir Lietuvas pilsonis Mindaugs Kazakevičs.

2019.gadā uzņēmums strādāja ar 1,561 miljonu eiro apgrozījumu un 22 422 eiro peļņu.

Uzņēmums nodarbojoties ar graudu, sēklu, neapstrādātas tabakas un lopbarības vairumtirdzniecību, kā arī lauksaimniecības izejvielu, dzīvu lopu, tekstilizejvielu un pusfabrikātu vairumtirdzniecības starpniekdarbību.

Saskaņā ar "Firmas.lv" datiem šis ir vienīgais Latvijā reģistrētais Kazakeviča uzņēmums.

Написать комментарий