LETA1 июн.

Izraēlā turpinās centieni izveidot Netanjahu pretinieku koalīciju

Izraēlas līdzšinējā premjerministra Benjamina Netanjahu pretinieki pirmdien turpināja centienus izveidot plašu koalīciju, lai beidzot gāztu ilggadējo valdības vadītāju.

Galēji labējās partijas "Yemina" līderis un miljonārs Naftali Benets uzsācis sarunas ar centriskās partijas "Yesh Atid" līderi Jairu Lapidu par pievienošanos viņa veidotajai "pārmaiņu" koalīcijai, kuras nākšana pie varas iezīmētu Netanjahu laikmeta beigas.

Pēc 21.maijā panāktās vienošanās ar palestīniešu radikālo islāmistu grupējumu "Hamas" par karadarbības izbeigšanu Izraēla spiesta atgriezties pie ieilgušās politiskās krīzes risināšanas.

Martā notikušajās parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās, kas bija jau ceturtās pēdējo divu gadu laikā, nedz Netanjahu atbalstītāju nometne, nedz viņa pretinieki nespēja izcīnīt pārliecinošu vairākumu.

Šobrīd valdības veidošana uzticēta Lapidam, un viņam tas jāpaveic līdz trešdienas pusnaktij.

"Yesh Atid" līdera izredzes pieaugušas, kopš Benets svētdien paziņoja, ka pievienosies daudzpartiju "nacionālās vienotības valdībai", kuru pārmaiņus vadītu viņš un Lapids.

Tomēr šādai koalīcijai vēl jāpanāk citu partiju piekrišana, lai nodrošinātu vismaz 61 Kneseta deputāta atbalstu.

Netanjahu, kurš pie varas bez pārtraukuma atrodas jau 12 gadus, brīdinājis, ka "kreisa valdība apdraud Izraēlas valsti".

71 gadu vecais premjers, kurš apzīstams ar iesauku "Bibi", jau tagad kļuvis par amatā visilgāk pabijušo valdības vadītāju un ir pirmais, kuram, vēl amatā esot, izvirzītas kriminālapsūdzības.

Netanjahu apsūdzējis Benetu "gadsimta krāpšanā", jo vēlēšanās startējot ar labēju programmu, viņš tagad gatavs pievienoties valdībai, kurā pārstāvētas arī kreisās partijas.

57 gadus vecais Lapids mēģina sastiķēt raibu koalīciju, kuru līdztekus Beneta vadītajiem ebreju nacionālistiem, kas pauž atbalstu okupētajā Rietumkrastā esošo ebreju apmetņu aneksijai, atbalstītu arī Apvienotajam arābu saraksts ("Raam"), kas pārstāv Izraēlas arābus un iestājas par tā dēvēto divu valstu risinājumu.

Lai izveidotu šādu Netanjahu pretinieku bloku, Lapidam jānoslēdz atsevišķas vienošanās ar septiņām partijām, kuru pārstāvji parlamentā pēc tam balsotu par jauno valdību.

Starp tām ir līdzšinējā aizsardzības ministra Benija Ganca vadītā centriskā partija "Zilais un baltais" un bijušā Netanjahu sabiedrotā Gideona Sāra pārstāvētā labējā partija "Jaunā cerība".

Koalīcijai gatava pievienoties arī Avogdora Libermana vadītā ebreju nacionālistu partija "Izraēla mūsu mājas", savulaik ietekmīgā kreisi centriskā Darba partija un kreisā partija "Meretz", kas orientēta uz izlīgumu ar palestīniešiem.

Pirms Beneta pievienošanās Lapidam bija izdevies nodrošināt 51 deputāta atbalstu.

Beneta vadītajai partijai "Yamina" (burtiski - Pa labi), Knesetā ir septiņas vietas, taču viens no tās deputātiem jau paziņojis, ka nesadarbosies ar Netanjahu pretiniekiem.

Tādējādi, lai nodrošinātu nepieciešamo 61 balsi no 120 Kneseta deputātiem, Lapids cer uz islāmistiem no Apvienotā arābu saraksta, kuri pagaidām vēl nav pauduši savu nostāju šajā jautājumā.

"Kreisajiem šoreiz jāiet uz nebūt ne viegliem kompromisiem," svētdien atzina Benets.

Izraēlas mediji vēsta, ka plānotais koalīcijas līgums ļaus pirmos divus gadus jauno valdību vadīt Benetam, bet pēc tam viņu premjera krēslā nomainīs Lapids.

Ja Lapidam tomēr neizdosies sastiķēt iecerēto koalīciju un parlamentārieši nespēs vienoties par kādu citu valdības vadītāju, izraēliešiem atkal nāksies doties pie balsošanas urnām.