LETA10 июн.

ASV Senāts pieņem inovāciju likuma projektu

ASV Kongresa augšpalāta Senāts šonedēļ pieņēma inovāciju likuma projektu, kura mērķis ir veicināt ASV spējas konkurēt ar Ķīnu, piešķirot vairāk nekā 170 miljardus ASV dolāru pētniecībai un attīstībai.

Abām lielajām ASV politiskajām partijām aizvien vairāk bažījoties par Ķīnas ekonomiko varenību, likumprojekts Senātā tika pieņemts ar 68 balsīm par un 32 pret. Tas ir viens no nozīmīgākajiem abu partiju atbalstītajiem sasniegumiem Kongresā kopš Džo Baidena prezidentūras sākuma 20.janvārī.

Tas paredz veikt vairāku "paaudžu" laikā lielākās investīcijas zinātniskajā pētniecībā un tehnoloģiskajās inovācijās, atzina Senāta vairākuma līderis Čaks Šūmers.

Likumprojekts tagad tiks iesniegts Pārstāvju palātai, kas iepriekš pieņēma atšķirīgu versiju. Abu Kongresa palātu pieņemtie likumprojekta varianti ir jāsaskaņo, pirms tas tiks nosūtīts uz Balto namu prezidentam parakstīšanai.

Baidens sacīja, ka viņu ir "iedrošinājusi" ASV Inovāciju un konkurences likuma projekta pieņemšana Senātā.

"Mēs esam sacensībā par uzvaru 21.gadsimtā, un starta šāviens ir atskanējis," teica Baidens. "Kamēr citas valstis turpina investēt savā pētniecībā un attīstībā, mēs nevaram riskēt ar atpalikšanu. Amerikai ir jāsaglabā sava pozīcija kā inovatīvākajai un produktīvākajai nācijai uz Zemes."

Šis likums, kurā svarīga daļa paredz risināt pusvadītāju trūkuma problēmu, kas šogad palēninājusi ASV autobūvi, palīdzēs ASV rūpniecībai palielināt savu jaudu un uzlabot tehnoloģiju.

Tam ir svarīga loma centienos izvairīties no tā, ka Ķīna pārspētu ASV abu valstu sacensībā par tehnoloģiskajām inovācijām.

Šūmers sacīja, ka šī likumprojekta pieņemšana ir "viena no svarīgākajām lietām, ko šī [Kongresa] palāta izdarījusi ļoti ilgā laikā, ticības apliecinājums Amerikas spējai izmantot 21.gadsimta iespējas".

Likumprojekta mērķis ir pievērsties vairākām tehnoloģiju jomām, kurās ASV ir atpalikušas no Ķīnas, tostarp pusvadītāju ražošanai.

Tas paredz piešķirt 52 miljardu dolāru finansējumu iepriekš pieņemtam plānam palielināt šo komponentu ražošanu ASV.

Tas arī apstiprina 120 miljardu dolāru piešķiršanu piecu gadu laikā Nacionālā zinātnes fonda pasākumiem, lai veicinātu prioritātes, tai skaitā pētniecību un attīstību tādās jomās kā mākslīgais intelekts un kvantu zinātne.

Tas arī atvieglo sadarbību starp privātfirmām un pētniecības augstskolām.