LETA11 февр.

ANO Drošības padome nespēj vienoties par kopīgu deklarāciju Sīrijas jautājumā

ANO Drošības padome šonedēļ nespēja vienoties par kopīgu deklarāciju par situāciju Sīrijā.

Krievija, kas ir Sīrijas režīma galvenā sabiedrotā, vairākkārt bloķēja sarunas, atklāja diplomāti. Maskava sarunas nav komentējusi.

Sīrijas konfliktā, kas izraisījās pēc protestētāju brutālās apspiešanas 2011.gadā, dzīvību zaudējuši vairāk nekā 380 000 cilvēku un miljoniem devušies bēgļu gaitās.

Visas ANO atbalstītās miera sarunas līdz šim cietušas neveiksmi, un pēdējos gados tās lielā mērā aizēnojušas paralēlas sarunas, ko vada Krievija un Turcija.

ANO Sīrijas sūtnis Geirs Pēdešens pēc ANO Drošības padomes videokonferences žurnālistiem sacīja, ka jācenšas pārvarēt šķelšanos, kas valda starptautiskajā sabiedrībā.

Bez konstruktīvas starptautiskās diplomātijas Sīrijas jautājumā maz ticams, ka kāds ceļš tiešām ļaus pavirzīties uz priekšu, sacīja Pēdešens.

Diplomāti ziņo, ka vienoto deklarāciju traucējusi pieņemt Krievija, kas izvirzījusi Rietumiem nepieņemamas prasības.

ANO Drošības padomes ikmēneša sanāksmes Sīrijas jautājumā parasti ir publiskas, bet ne šoreiz, jo Sīrijas Konstitucionālās komitejas sēde Ženēvā pagājušajā mēnesī beidzās bez progresa.

Igaunijas sūtnis ANO Svens Jirgensons nosodīja progresa trūkumu.

"Mērķis nebija radīt debašu klubu, bet dot Sīrijas tautai ceļu laukā no desmit gadus ilgā konflikta," sacīja Jirgensons.

"Visiem skaidrs, ka Sīrijas valdība tikai izmantojusi savā labā šīs tikšanās, lai novilcinātu jebkuru īstu izlīgumu," viņš piebilda.

Komiteja tika izveidota 2019.gadā, lai izstrādātu jauno Sīrijas konstitūciju.

"Konstitucionālās komitejas piektā sesija ir vējā palaista izdevība," paziņoja Pēdešens, runājot par janvārī notikušo sanāksmi, kurā piedalījās Sīrijas režīma, opozīcijas un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji.

"Trūkst uzticības un pārliecības un vēlmes pēc kompromisa un arī politiskās telpas trūkums kompromisam," sacīja Pēdešens.

Diplomāti ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka Rietumu diplomāti ANO Drošības padomē ieņēmuši vienotu nostāju, nosodot politiskā procesa izgāšanos.