LZ.LV/Drossinternets.lv8 нояб.

Aicinām pievērst uzmanību seksuālās uzmākšanās riskam internetā

Pagājušo svētdien Valsts policijas Salaspils iecirkņa policisti aizdomās par mazgadīgas meitenes pamudināšanu iesaistīties seksuālās darbībās aizturēja kādu jau iepriekš par šādiem noziegumiem sodītu vīrieti. Viņš ar meiteni bija uzsācis saziņu kādā sociālajā multivides lietotnē. Saistībā ar notikušo Valsts policijā ir uzsākts kriminālprocess un tiesa aizdomās turētajam piemērojusi drošības līdzekli apcietinājumu.

Covid-19 pandēmija ir radījusi ne tikai visaptverošu veselības aprūpes nozares kapacitātes pārbaudi, ekonomikas lejupslīdi pasaules valstīs, bet arī izraisījusi aktivizēšanos interneta vidē, tajā skaitā.

Izmantojot publiski pieejamu kontu sociālajā tīklā, ikvienam, arī svešām personām, ir iespēja sazināties ar bērnu, tādējādi pakļaujot viņu seksuālās uzmākšanās riskam. Visbiežāk varmāka izliekas par vienaudzi un uzsāk draudzīgu sarunu ar upuri, izrādot pastiprinātu interesi un rūpes un tādējādi iemantojot viņa uzticību. Saruna internetā, kas sākumā šķiet kā draudzīga aprunāšanās, var viegli pāriet sarunā par seksu. Ja bērns nav brīdināts par šādu risku, tad, iespējams, jūtas ieinteresēts un glaimots par šādu uzmanību un turpina iesaistīties, domājot, ka saruna ir nekaitīga. Ir jāsaprot, ka seksuālās uzmākšanās tiešsaistē sekas var būt bērnam traumējošas – kailfoto vai video izspiešana, šantāža, pornogrāfijas rādīšana, bērna mudināšana satikties arī klātienē,” skaidroja Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska aicinot pievērst uzmanību seksuālās uzmākšanās riskam tiešsaistē.

Drossinternets.lv padomi par rīcību gadījumos, ja vecākiem ir radušās aizdomas par seksuālu uzmākšanos:

  • Ieklausieties, kā bērns saviem vārdiem raksturo notikušo, neuzdodot jautājumus un nepārtrauco viņu. Uztveriet bērna stāstīto bez sakāpinātām emocijām, citādāk bērns noslēgsies un nestāstīs, kas noticis. Visticamāk, bērns ir situācijas upuris, tāpēc jums viņš ir jāatbalsta.
  • Noskaidrojiet pēc iespējas vairāk par notikušo un iesaistīto personu vai personām, kā arī saglabājiet saraksti. Šī informācija atvieglos varmākas meklēšanu un kalpos par pierādījumu notikušajam.
  • Paskaidrojiet bērnam, ko darīsiet ar šo informāciju, kam tā tiks tālāk nodota un kāpēc tā jārīkojas.
  • Ziņojiet Drossinternets.lv vai Valsts policijai, balstoties uz bērna sniegto informāciju, un konsultējies, kā rīkoties tālāk.