LETA31 окт.

Zelenskis mudina pieņemt jaunus pretkorupcijas likumus

Ukrainas Konstitucionālās tiesas nesenais spriedums, ar kuru atcelti vairāki pretkorupcijas likumu panti, ir nopietns trieciens, ceturtdien atzina prezidents Volodimirs Zelenskis, aicinot parlamenta deputātus sagatavot priekšlikumus, lai pretkorupcijas likumus atjaunotu.

Tiesa trešdien kā konstitūcijai neatbilstošus atcēla vairākus likumu pantus, kas iecerēti korupcijas apkarošanai, arī pantu, kas paredz sabiedrības brīvu piekļuvi amatpersonu īpašuma deklarācijām.

Zelenskis sasauca Nacionālās drošības padomes ārkārtas sēdi un norādīja, ka likumdevējiem ir jāsagatavo jauni likumprojekti, lai labotu nodarīto kaitējumu.

Prezidents arī mudināja tiesībsargājošās institūcijas izmeklēt apstākļus, kas noveduši pie "reāliem draudiem nacionālajai drošībai un aizsardzībai".

Problēmu nevajadzētu risināt ielās, sacīja Zelenskis.

Protesta akcija pret tiesas lēmumu Kijevā gaidāma jau piektdien.

Ceturtdienas vakarā valdība nolēma, ka ukraiņiem atkal būs brīvi pieejamas amatpersonu īpašumu deklarācijas, pavēstīja valdības ministrs Olehs Nemčinovs.

Ukraina vēlas pievienoties Eiropas Savienībai (ES), un kopš 2017.gada Ukrainas pilsoņiem īsiem ceļojumiem uz Šengenas zonas valstīm nav vajadzīgas vīzas.

Paziņojumā ceturtdien G7 valstu vēstnieki pauda, ka ir "satraukti par centieniem atcelt paveikto korupcijas apkarošanas laukā" un ka ir "kopā ar Ukrainas tautu, tai turpinot cīņu" par demokrātiju.

"Ir panākts ļoti liels progress, Ukraina nedrīkst atslīgt atpakaļ pagātnē," teikts paziņojumā tviterī.

ES brīdinājusi, ka bezvīzu režīms var tikt apturēts, ja Kijeva nedarīs pietiekami, lai apkarotu korupciju.